Samsung, telefon kategorisinde Galaxy S serisine bir yenisini daha ekledi. Galaxy S21’i birlikte inceleyelim.

Galaxy S21, Samsung’un yeni üçlüsünün giriş seviyesi modelidir ve fiyatı için ilgi çekici bir özellik karışımı sunuyor. Glaxy S21 en küçük ve en ucuz olanıdır. S Pen desteği alamayacaksınız, ancak S21 kullanıcılara düzgün animasyonlar elde etmek için hala üst düzey işlemciye ve aynı zamanda 120Hz yenileme hızına sahip olmanızı sağlayacak. Daha düşük bir çözünürlüğe sahip olacaksınız ancak daha az keskin sensörlü S21 Ultra’dan bir tane daha az kameraya sahiptir, ancak bunun dışında yine de çok yönlü bir görüntüleme sistemi sunuyor. Yepyeni bir görünüme, uzun ömürlü bir pile ve Samsung’un kullanışlı yazılımlarının çoğuna sahiptir. S21 800 dolardan başlıyor, küçük el dostu 6.2 inç ekrana sahiptir. Güzel olmasın yanı sıra, sol üst köşeyi saran ekstra metal parçası, eski modellerin havada asılı kalmasına göre büyük bir gelişme kaydetmiş. Düz oturmadığından, yine de arka yüzeyi düzensiz bırakacak ancak daha az belirgindir. Evet, S21’i bir masaya koyduğunuzda hala hafif bir yalpalama var, ancak S20’den çok daha az fark edilir. Malzemedeki değişikliğe rağmen, S21 hala kaliteli ve sağlam bir his veriyor.
6,1 inç ekranı ve 2,532 x 1,170 çözünürlüğü ile daha yüksek piksel yoğunluğu sunan iPhone 12’den bile daha az keskin. Ancak makaleleri okurken ve Instagram akışında gezinirken pek bir fark görmedim. Dürüst olmak gerekirse, 120Hz yenileme hızı, saf piksel yoğunluğundan çok daha büyük bir meseledir. Bunu netleştirmek için gereken tek şey Pixel 5’in 90Hz ekranı (veya iPhone 12’nin 60Hz olanı) ile beş dakika. Yani artık çözünürlüğü düşürmenize gerek yok.

Tasarım ve donanım

Geçen yıl S20’nin en ilham verici tasarıma sahip olmadığı kullanıcılar tarafından tartışmaya açık bir konu halindeydi. Bakalım kullanıcıların S21’in tasarımı hakkında yorumları ne olacak? S21’in önceki modellerden çok daha çekici olduğu aşikar.

OKUYUN  Samsung Galaxy S21 ailesinden 3 göz alıcı video! Artık çıkış tarihi de belli...

Samsung Galaxy S21 inceleme fotoğrafları

Daha yüksek yenileme oranını etkinleştirdiğinizde, Samsung, yaptığınız şeye bağlı olarak hızları 48 ile 120 Hz arasında ayarlamak için arka tarafta çalışıyor. Açıkçası, çok büyük bir fark görmedim. Her şey sorunsuz gibiydi. Fark ettiğim şey ise, S21’de ne kadar canlı görüntü ve videoların göründüğüydü. Samsung ayrıca S21 serisine, yaptığınız işe göre mavi ışık çıkışını otomatik olarak ayarlayacak yeni bir “Göz Rahatlığı özelliği” ekledi. Sadece geceleri, sanki düşük yoğunluklu bir filtreyi açmışım gibi, ekran biraz sarıya döndüğünde çalıştığını fark ettim. S21’de saatlerce oyun oynadım ve gözlerim hiç yorulmadı.

Samsung, buradaki ekranda S20’lerden 1,7 kat daha büyük yeni bir ultrasonik parmak izi tarayıcısı kullanıyor. Bu, Qualcomm’un aynı anda iki parmağı tanıyabilmesi gereken 3D sonik sensörüdür, ancak Samsung bu özelliği uygulamış gibi görünmüyor. Şimdilik, S21’in kilidini açmak eski modellere göre biraz daha kolay görünüyor.

Kameralar

Arkada 108 megapiksel ana sensör ve bir çift telefoto lens içeren dörtlü kamera kurulumu bulunan S21 Ultra’nın aksine, S21’de yalnızca üç kamera bulunur: 12 MP birincil sensör, 12 MP ultra geniş ve 64 MP telefoto. Bu telefoto, Ultra’nın 3x ve 10x optik yakınlaştırmalarına kıyasla yalnızca hibrit optik 3x yakınlaştırmayı da destekler.

Donanımdaki bu fark, S21’in Ultra’daki 100x yerine, Samsung’un adlandırmayı sevdiği gibi, yalnızca 30x’e kadar “Space Zoom” sunduğu anlamına geliyor. Benim için sorun değil. Hayatımda hiç bir zaman 100x yakınlaştırma ihtiyacı hissetmedim ve çoğu insanın da öyle olduğundan eminim. Ultra’daki üstün lensler, 3x ve 10x yakınlaştırma arasında olduğunuzda biraz daha iyi kalite sunar. S21’de, 10x yakınlaştırmanın ötesinde resimler bulanıktı. Ancak özelliği ara sıra yararlı buldum. Birkaç sokak ötedeki binaya hangi marka reklam monte edildiğini bulabildim. Yine de bu resimlerin çoğunu Instagram’a göndermezdim, ancak bunun çok özel senaryolarda faydalı olduğunu görebiliyorum.

OKUYUN  İşte Instagram’da en çok takip edilen Türkler...

Samsung’un burada yaptığı bir iyileştirme, 20x yakınlaştırma ve ötesinde olduğunuzda titremeyi en aza indirmeye yardımcı olan bir Yakınlaştırma Kilidi özelliği sunmaktır. Bu seviyedeyken, vizörün sol üst kısmında bir kutu belirir ve ona dokunmak sahnenin sınırlarını belirler. Elim titrerken, sahne sabit kaldı ve kilitli çerçeveden uzaklaşmak için telefonu kasıtlı olarak hareket ettirmem gerekiyordu.

Samsung ekstraları

Galeri uygulaması ve yerleşik düzenleyicisi, şık video düzenleme ve ekran görüntüsü araçları sayesinde stok Android’lerden daha kullanışlıdır. S21’de, bir resmi düzenlerken Labs’ı etkinleştirirseniz, arka plandaki çirkin şeylerden kurtulmak için yeni Nesne Silgisini kullanabilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz şeylere dokunduğunuzda sistem onu ​​mor renkte vurgular. Neyi temizlemek istediğinizi seçmeyi bitirdiğinizde, Sil’e basın, otomatik olarak oluşturulan “arka plan” ile değiştirilecektir.