Elektrikli robot süpürgeniz, evinizdeki toz ve kirle birlikte sizin özel konuşmalarınızı da dinliyor olabilir. Singapur Ulusal Üniversitesi’nden (NUS) bilgisayar bilimcileri, elektrikli robot süpürgenin yerleşik ışık algılama ve menzil (Lidar) sensörünün özel görüşmelerde casusluk yapmak için nasıl kullanılabileceğini söyledi. LidarPhone adı verilen yöntem elektrikli robot süpürgenin bir evde normalde gezinmek için kullandığı Lidar sensörünü, özel konuşmaları gizlice dinlemek için lazer tabanlı bir mikrofona dönüştürdüğünü açıkladı. NUS Yardımcı Doçenti Jun Han ve Doktora öğrencisi Sriram Sami liderliğindeki araştırma ekibi, sistemin konuşma verilerini yüksek doğrulukta kurtarmayı başardığını söyledi.

Sriram Sami, “Akıllı hoparlörler ve akıllı güvenlik kameraları da dâhil olmak üzere akıllı cihazların yaygınlaşması, bilgisayar korsanlarının özel anlarımızı gözetleme yollarını artırdı” dedi. Sami, “Yöntemimiz, ev tipi elektrikli robot süpürge gibi zararsız bir şeyin kullanılarak hassa verileri toplamanın artık mümkün olduğunu bizlere gösterdi. Çalışmamız, bu tür kötü niyetli saldırıları önlemek için acil pratik çözümler bulma ihtiyacını bizlere gösterdi” açıklamasında bulundu.

LidarPhone saldırı yönteminin temelini çevrenin bir haritasını oluşturmak için görünmez bir tarama lazeri kullanan bir cihaz olan Lidar sensörü oluşturmakta. Araştırma; lazerlerin bir kişinin bilgisayar hoparlöründen, çöp kutusu veya paket servis çantası gibi yaygın nesnelerden yansıtılarak bilgisayar korsanlarının nesnelerin yüzeylerini titreştiren orijinal ses hakkında bilgi edinebileceğini açıkladı. NUS, “Uygulanan sinyal işleme ve derin öğrenme algoritmaları kullanılarak ses verilerinden konuşmalar kurtarılabilir ve potansiyel hassas bilgiler elde edilebilir” dedi.

Elektrikli Robot Süpürge Sesleri Doğru Bir Şekilde Analiz Ediyor

Araştırmacılar deneylerinde, 2 ses kaynağına sahip ortak bir elektrikli robot süpürge kullandılar. Bir bilgisayar hoparlöründen çalınan sayılar ile bir kişinin sesini dinleyen süpürge; 19 saatten fazla kaydedilmiş ses dosyası toplayarak bunları insan seslerini eşleştirerek ve müzik dizilerini tanımlamak için eğitilmiş derin öğrenme algoritmalarından geçirdi. NUS, “Süpürge; yüksek sesle söylenen rakamları tespit edebildi bu da kurbanın kredi kartı veya banka hesap numaralarının ele geçirilmesine neden olabilir. Televizyon programlarından alınan müzik klipleri, kurbanın izleme tercihlerini veya siyasi yönelimlerini potansiyel olarak ifşa edebilir” dedi. Süpürge; söylenen rakamları yüzde 91’lik, müzik kliplerini sınıflandırırken yüzde 90’lık bir doğruluk oranına ulaştı. NUS, bu sonuçların rastgele yüzde 10’luk bir tahminden önemli ölçüde daha yüksek bir oran olduğunu söyledi.

OKUYUN  Arka planda dizi dinleme geliyor

Evdeki Cihazları İnternete Bağlamak Büyük Bir Tehlikeye Neden Oluyor

NUS Bilim İnsanları ayrıca Lidar lazer ışınını ne kadar iyi yansıttıklarını test etmek için yaygın ev malzemeleri ile deneyler yaptı ve ses kurtarma doğruluğunun farklı malzemeler arasında değiştiğini buldu. Lazer ışınını yansıtmak için en iyi malzeme parlak bir polipropilen torbaydı, en kötüsü ise parlak karton. Araştırmaya NUS öğrencileri Dai Yimin ve Sean Tan Rui Xiang’ın yanı sıra Maryland Üniversitesi’nden Yardımcı Doçent Nirupam Roy da katkıda bulundu. Araştırma; Bilgi İşlem Makinaları Derneği’nin Gömülü Ağa Bağlı Sensör Sistemleri Konferansı’nda (SenSys 2020)’de 18 Kasım tarihinde sunuldu.

Uzmanlar, Lidar’ın kötüye kullanılmasını önlemek için, elektrikli robot süpürgesi olan kişilerin bunları İnternete bağlamamaları tavsiye edildi. NUS ekibi ayrıca Lidar sensör üreticilerinin, Lidar’ın çalışmadığı dönemde dâhili lazerin çalışmasını önlemek için bir mekanizma eklemelerini tavsiye etti. Yrd. Prof Han, “Uzun vadede, giderek daha akıllı evlere sahip olma arzumuzun potansiyel mahremiyet sonuçları oluşturup oluşturamayacağını düşünmeliyiz” dedi. Han, “Evlerimizde kullandığımız her cihaz İnternet bağlantısına sahip. Bu da cihazların mahremiyetimiz için ek bir risk oluşturduğunu kabul etmemiz ve seçimlerimizi yaparken dikkatli olmamız gerektiğini bizlere gösteriyor” dedi.

Otonom Araçlar da Lidar Sensörlerini Kullanacak

Ekip, LidarPhone bulgularını Lidar sensörlerini de kullanan otonom araçlara uygulamak için çalışıyor. NUS; bu teknolojinin yakında arabalarda gerçekleşecek olan konuşmaları, arabaların pencerelerindeki çok küçük titreşimlerle gizlice dinlemek için kullanılabileceğini de söyledi. Araştırmacılar, en son akıllı telefonlarda bulunan aktif lazer sensörlerinin güvenlik açığı oluşturup oluşturamadıklarını araştırdıklarını ve bunun daha fazla gizlilik sorunlarına neden olabileceğini de sözlerine ekledi.