Sony’nin en yeni oyun konsolu olan PlayStation 5, yeni özellikleriyle birlikte geldi. Bu özelliklerden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak birkaç ipucunu sizler için listeledik. Yeni nesil konsol oyunlarının harika dünyasına hoş geldiniz!

1. Konsolunuzu nasıl kapatacağınızı öğrenin

Denetleyicinin ortasındaki PlayStation düğmesine bir kez basmanız gerektiğini bulduk. PS3 veya PS4’te yaptığınız gibi basılı tutmayın. Bu düğmeye dokunduktan hemen sonra, ekranın alt kısmında bir menü açılır ve en sağda güç simgesini görürsünüz. Menü açılır ve böylece bir sonraki adıma gitmek daha hızlı olacak. Ayrıca, donanımın üzerindeki fiziksel güç düğmesine de basabilirsiniz. Bu düğmeye dikey olarak sahipseniz altta, PS5’iniz medya konsolunuzda yatay olarak oturuyorsa en soldadır.

2. Dosyaları ve oyunları PS4’ünüzden yeni konsolunuza aktarın

Herhangi bir PS4’ten yükseltme yapıyorsanız oyunları, ayarları ve diğer dosyaları yeni konsolunuza aktarmak isteyebilirsiniz belki de ilk defa duyuyorsunuzdur fakat bu işlemi yapmak mümkün. Kurulum sırasında bunu yapmanız istenir, ancak atladıysanız da geri dönüp daha sonra da yapabilirsiniz. Başlamadan önce, her iki konsolu da yan yana takmak ve birbirine bağlamak için isteğe göre bir ethernet kablosuyla veya Wi-Fi’yi bağlayarak kullanabilirsiniz.

Hazır olduğunda PS5’teki Ayarlar’a girin. Ardından Sistem> Sistem Yazılımı’na girin. Veri aktarımını seçin ve devam edin. Sonra PS4’ünüzü seçin. Veriler hazırlanmaya başlayacaktır ve işlem bittiğinde tamamen başlatmak size kalmış olacak. Bip sesini duyana kadar birkaç saniye PS4’e güç düğmesini basılı tutmanız gerekiyor. Hangi oyunu taşımak istediğinizi seçin ve aktarımı başlat’ı seçin. İşlem bittiğinde yeni makinenizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

3. Oynadığınız bir oyunu ne kadar süre oynadığınızı görün

Başından kalkmadığınız, saatlerinizi verdiğiniz hatta zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız bu oyunları ne kadar süredir oynadığınızı görmek, artık her zamankinden daha kolay. PS 5’in ana ekranının sağ üst köşesinden avatarınızı seçin. Sonra profil kısmına ve ardından oyunlar sekmesini seçin. Sağda kupa ilerlemesi ile her oyunun yanında toplam oyun süresini göreceksiniz.

OKUYUN  İlk PS5 emülatörü ortaya çıktı! Yani biraz...

4. Bir oyunun PS5 sürümünü oynadığınızdan emin olun

PS5’te PS4 oyunlarını oynayabilmeniz güzel olsa da, bazen biraz kafa karışıklığı yaratabilir. Yeni konsol için bazı eski oyunlar geliştirildi. Bu nedenle en iyi deneyim için güncellenmiş sürümü oynadığınızdan emin olmak isteyeceksinizdir.

Ana ekranda oyunun başlığına daha yakından bakın. Herhangi bir PS4 sürümü, yanında PS4 yazacaktır. Ayrıca sağa kaydırıp Oyun Kitaplığı’nı seçebilir, ardından soldaki Sırala ve Filtrele simgesine dokunup oyunlarınızı platforma göre filtreleyebilirsiniz.

5. Denetleyici ayarlarınızı düzenleyin

Varsayılan ayarlar bana uyar, ancak titreşim yoğunluğunu azaltmak veya efektleri tetiklemek istiyorum diyorsanız eğer, Ayarlar> Aksesuarlar> Denetleyiciler’e gidin . PS5’te PS4 oyunları oynamak için eski DualShock 4 denetleyicilerinizi kullanabileceğinizden, burada göstergelerinin parlaklığını azaltmak için bir seçenek de var bunları kullanabilirsiniz.

6. 3D ses ile sizi oyuna daha çok sürükleyecek ses elde edin

PS5’teki bir başlık özelliği, oyun geliştiricilerin çevrenizdeki her şeye ses efektleri bağlamasına olanak tanıyan ve gerçekte ortamda olduğunuz yanılsamayı güçlendiren bu ses özelliği 3D Audio’dur. Ancak bu özellikten yararlanmanız için kulaklık kullanmanız gerekir. 3D ses varsayılan olarak açıktır, bu yüzden kulaklığı kontrol cihazınıza takın ve farkı hemen görün. Ancak Ayarlar> Ses> Ses Çıkışı yoluyla kulaklığınızı kalibre etmek isteyeceksiniz. 3B Sesi Etkinleştirme seçeneğinin altında, B ses profilini ayarla seçeneğini seçin ve mevcut beş düzey arasından size en uygun olanı seçin. Oyunun içine daha çok gireceğinizden şüpheniz olmasın.

7. Astro’nun oyun odasını çalın, sonra silin

Her PS5, Astro’nun Playroom yüklü olarak gelir ve incelemeye değer. Bu eğlenceli 3B platform oyunu, size bir miktar sıcak ve bulanık nostalji verecek PlayStation referanslarıyla olumlu bir şekilde doludur, ancak aynı zamanda yeni DualSense denetleyicinin neler yapabileceğini göstermek için harika bir iş çıkarır. Bununla işiniz bittiğinde, Ayarlar> Depolama> Konsol Depolama> Oyunlar ve Uygulamalar’da bulup silerek yaklaşık 11 gigabayt depolama alanını boşaltabilirsiniz. Sakın endişelenmeyin, PlayStation Store’dan her zaman ücretsiz olarak tekrar indirebilirsiniz.

OKUYUN  'Google sürekli olarak duruyor' hatasının çözümü!

8. Daha fazla depolama alanı elde edin

Oyunların bölümlere ayrılması ve yinelenen verilere olan ihtiyacın azalması, oyun indirmelerinin daha küçük olması gerektiği anlamına geliyor. Ancak çok sayıda farklı oyun oynarsanız, mevcut 667 konseri oldukça hızlı bir şekilde doldurabilirsiniz. Sony, yakın zamanda onaylı bir SSD kartı eklemenize izin veren dahili yuvayı etkinleştirmeye söz verdi. Şimdilik, USB 3.0 veya üstünü destekleyen harici bir SSD veya HDD’yi PS5’inizdeki bir USB bağlantı noktasına takabilirsiniz. İşin püf noktası, yalnızca bu harici sürücüde depolanan PS4 oyunlarını oynayabileceğinizdir.

9. Oyun ön ayarlarınızı kendinize göre ayarlayın

Ayarlar> Kaydedilen Veriler> Oyun / Uygulama Ayarları> Oyun Ön Ayarları’na giderek tercihinize göre oyunları yapılandırabilirsiniz. Tercih ettiğiniz oyun zorluğunu seçebilir, performans veya grafik kalitesi arasında seçim yapabilir ve varsayılan olarak tersine çevrilmiş kontrolleri ayarlama özelliğini içeren birinci ve üçüncü şahıs için kamera hareketlerini ayarlayabilirsiniz.

10. Güç tasarrufu

Bazen oyundan uzaklaşırsınız ve konsolunuzu açık bıraktığınızı unutursunuz. Gücün boşa harcanmasını veya kolların pilinin bitmesini önlemek için Ayarlar> Sistem> Güç Tasarrufu’na gidin . PS5’inizin Dinlenme Moduna girmeden önce ne kadar beklemesi gerektiğine karar verin. Kontrol cihazlarınızın herhangi bir giriş olmadan belirli bir süre sonunda kapanmasını sağlayabilirsiniz.

11. Ekran görüntüleri ve videolar yakalayın (veya çekmeyin)

Sony, oyunun ekran görüntülerini, videolarını veya yayınlama seçeneğini yakalama yeteneğini fazlasıyla geliştirdi. Tek yapmanız gereken, denetleyici dokunmatik yüzeyinin solundaki oluştur düğmesine basmaktır. Varsayılan olarak, basılı tutarsanız ekran görüntüsü alır, ancak bunu Ayarlar> Yakalamalar ve Yayınlar> Yakalamalar yoluyla değiştirebilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir nokta ise, PS5’in her ödülün videosunu ve ekran görüntüsünü otomatik olarak yakalamasıdır. Medya Galerisinde bunlardan 2 GB’ dan fazlasına sahip olduğumu görünce şaşırdım. Bunu değiştirmek veya kapatmak için Ayarlar> Yakalamalar ve Yayınlar> kupalara gidin.

OKUYUN  PlayStation Store, film ve dizi satışını bırakıyor!

12. Uzaktan oynatmayı biliyor muydunuz?

Muhtemelen PS5’inizi en büyük TV’ye kurmak isteyeceksiniz, ancak bu, misafirleriniz olduğunda ve çocuklar oynamak istediğinde veya biri film izlemek isterse gerginliğe neden olabilir. Uzaktan Oynatma, aradığınız çözümdür. Bunu Ayarlar> Sistem> Uzaktan Oynatma ile açabilirsiniz. Bu özellik, PS5’ten bir PS4’e, PC’ye, Mac’e ve hatta bir akıllı telefona aktarmanıza olanak tanır.

13. Spoiler’a karşı koruma

Herkes spoilerlardan nefret eder, ancak PS5’in ana ekranı ve menüleri, oynadığınız oyunla ilgili potansiyel olarak bazı şeyleri açığa çıkarabilecek ekran görüntüleriyle doludur. Spoiler’ı önlemek için Ayarlar> Kaydedilen Veriler> Oyun / Uygulama Ayarları> Spoiler Uyarıları’na gidin . Geliştiriciler tarafından varsayılan olarak potansiyel spoiler olarak işaretlenen şeyler hakkında uyarılacaksınız, ancak bir oyundaki mevcut ilerlemenize göre henüz görmediğiniz her şeyi dahil etmek için bunu artırabilirsiniz.

14. PS5’inizi mobil uygulama ile uzaktan kontrol edin

PlayStation Uygulamasını (Android veya iOS) telefonunuza yüklemeye değer . Profilinize erişmenizi sağlar ve PlayStation Network (PSN) arkadaşlarınızla sohbet etmenize olanak tanır. En son haberleri gösterir ve PlayStation Store’a göz atmanızı sağlar. Daha da iyisi, indirmeleri ve güncellemeleri uzaktan gösterebilir, depolama alanını yönetebilir ve hatta PS5’iniz açıksa oturum açıp oyunları başlatabilirsiniz.

15. Otomatik güncellemeleri ve dinlenme modunu yönetin

Oyunlarınızı otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlandığından emin olmalısınız. Ayarlar> Sistem> Sistem Yazılım Güncelleme ve Ayarlar’dan kontrol edebilirsiniz . Oyunlar için Ayarlar> Kaydedilen Veriler ve Oyun / Uygulama Ayarlarına gidin ve ‘Otomatik Güncellemeler’i seçin.

Oynamayı bitirdiğinizde, PS5’i kapatmak yerine ‘Dinlenme Modu’na almayı düşünün. Seçeneği PlayStation düğmesine basarak ve Güç simgesini seçerek bulacaksınız. ‘Dinlenme Modu’ndayken, PS5’iniz güncellemeleri indirecek, takılı olan tüm kontrol cihazlarını şarj edecek ve size PlayStation Uygulaması aracılığıyla uzaktan kontrol etme seçeneği sunacaktır. Dinlenme Modunun ne yapacağını Ayarlar> Sistem> Güç Tasarrufu> Dinlenme Modunda ‘Kullanılabilen özellikler’den değiştirebilirsiniz.

PS5’inizi kendinize göre ayarladığınıza göre, mutlu oyunlar dilerim.