Dünyanın lider dijital yayın platformu Netflix, Türk kullanıcılar için özel bir mini rehber yayınladı. Bu kılavuz, kullanıcıların yabancı dil öğrenmesini kolaylaştırmak için tasarlanmış toplam 6 adım içerir. İşte o adımlar…

Hiç kuşkusuz TV’de film veya dizi izleyerek yabancı dil öğrenmek en ilginç ve kolay yollardan biridir. Eseri orijinal dilde dinlediğimizde ve alt başlık olarak kendi dilimizi seçtiğimizde, öğrendiğimiz yabancı dilin yapısını, kelimelerin anlamını ve cümlede kullanılma sırasını kolayca anlayabiliriz. Netflix, yabancı dizi ve filmlerin yer aldığı ilk akla gelen platformlardan biridir. Yayın platformu, birçok dilde altyazı ve dublaj seçenekleri sunarken, kullanıcıların yabancı dil öğrenmelerine yardımcı olacak bir rehber hazırladı. Dil becerilerinizi geliştirebilmeniz için bu mini rehberi sizinle paylaşmak istedik.

Daha önceden bilinen çalışmalar, dil öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Netflix’te her zevke ve yaşa uygun filmler, diziler, belgeseller veya şovlar bulabilirsiniz. Ancak zaten yeni bir yabancı dil öğrenmeye başladıysanız veya pratik yapmak istiyorsanız, daha önce sevdiğiniz eseri izlemek ve tekrar izlemeye başlamak çok faydalı olacaktır. Bu çalışmanın konusuna aşina olacağınız için izlerken dili daha kolay öğrenebilirsiniz.

Herhangi bir ülkenin adını girerek arama yapabilirsiniz

Daha önce hiç görmediğiniz bir eserle dil öğrenmek istiyorsanız ve ne izleyeceğinize karar vermekte güçlük çekiyorsanız, öğrenmek istediğiniz dili konuşan ülkenin adını (örneğin Fransa) arama çubuğuna girebilirsiniz. Böylelikle o ülke / bölgede üretilen eserleri birlikte görüntüleyebilir ve mevcut moda göre seçim yapabilirsiniz.

Dublaj ve altyazı seçeneklerini farklı şekillerde ayarlarsanız, bu kelimeler daha akılda kalıcı olacaktır

İzleyeceğiniz filmi seçtikten sonra altyazı ve dublaj seçeneklerini ayarlamanız gerekmektedir. Diyelim ki İspanyolca öğrenmek veya pratik yapmak istiyorsunuz. O zaman altyazıları İspanyolca, dublajı Türkçe veya dublajı İspanyolca, altyazıları Türkçe seçebilirsiniz.

OKUYUN  Bedava oyun dağıtmak işe yaramadı! Epic Games Store'dan dev zarar...

Altyazı seçeneklerini özelleştirebilirsiniz

Dil öğrenme deneyimini basitleştirmek için altyazı görünümünü özelleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için BURAYI adresini ziyaret edebilir ve size en uygun altyazı yazı tipini, boyutunu ve rengini belirleyebilirsiniz. Çocuğunuzun dili öğrenmesini kolaylaştırmak için bu ayarları çocuğunuzun profilinde de yapabilirsiniz. Diğer bir kullanışlı seçenek de sesli açıklamayı etkinleştirmektir. Bu şekilde öğrenmek istediğiniz dili konuşan kişinin sözel olmayan davranışları; örneğin beden dilini ve jestleri nasıl resmettiğini duyup anlayabilirsiniz.

Farklı kullanıcı profillerinizi gerekli dile göre ayırabilirsiniz

Her Netflix hesabında 5 bağımsız profil oluşturabilirsiniz. Bu nedenle, genellikle dil öğrenmek için kullanılan profildeki altyazı ve dublaj ayarlarını değiştirmek istemiyorsanız, yeni bir profil oluşturabilir ve bu profilin ayarlarını öğrenmek istediğiniz dile göre düzenleyebilirsiniz.

Bazı yabancı dizi/filmler

İngilizce – Stranger Things, Pretty Little Liars, How I Met Your Mother
Fransızca – Call My Agent, La Revolution, Lupin
İspanyolca – Elite, Vis A Vis, La Casa De Papel
Almanca – Dark, Babylon Berlin, We are the Wave
İtalyanca – Curon, The Life Ahead, The Beast
Japonca – Terrace House, Alice in Borderland
Lehce – Ultraviolet, The Coldest Game, 1983
Hintçe – Sacred Games, Typewriter, Little Things