Cep telefonları, modern hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Telefonlarımız sayesinde insanları arayabiliyor, mesaj atabiliyoruz. Fakat uçaklarda teknolojik aletlerin kullanımına yönelik kısıtlama mevcut. Peki neden teknolojinin bu kadar gelişmiş olmasına rağmen hâlâ uçağa binerken cep telefonlarımızı kapatmak zorundayız?

Bu durum kısa süreli uçuşlarda çok sorun olmasa da uzun süren uçuşlarda büyük bir sıkıntı haline gelebiliyor. Peki telefonu ya açık unutursak? Uçak gerçekten düşer mi?

Yapılan araştırmalar genelde havada sinyallerin karışmasından dolayı teknik sorunların oluşabileceğini ve bunun da olası ihtimalle uçağın düşmesiyle sonuçlanabileceğini söylese de bu zamana kadar hiçbir uçak teknolojik aletler nedeniyle düşmedi. 

Elektronik cihazlar yeryüzünden uzaklaşmaya başlayınca, akıllı baz istasyonları telefona daha güçlü sinyaller göndermeye çalışıyorlar ve çekim gücü artırıyor. Bu sırada olan sinyal artışı ise uçaktaki cihazları etkiliyor ve elektromanyetik uyumsuzluk yaşanmasına sebep oluyor. 

2000 yılında bu konuyla ilgili sekiz tane test gerçekleştirilmiş. Testte, uçak içi koltuklardaki kişisel prizlerin ve bu prizlere bağlanan dizüstü bilgisayar ve CD çalar gibi teknolojik aletlerin uçaklarda hiçbir olumsuzluk yaratmadığı gözlemlenmiş. Yine aynı araştırmada 16 tane cep telefonu denendiğinde,  uçakların kullandığı frekanslarda ve bazı cihazlarda emisyon yaşandığı gözlemlenmiş. 

Yine aynı telefonlar yerde uçuşa hazır pozisyonda bulunan bir uçakta test edildiğindeyse herhangi bir şüpheli vaka ile karşılaşılmamış.  Yani aslında kesin bir bulgu bulunmamış. 

Kesin bir bulgu bulunmadığı için havacılıkla ilgili kural koyucular bu tehlike ihtimalini değerlendiriyorlar ve her ihtimale karşı uçuş sırasında sinyal yayan teknolojik cihazların kullanımını yasaklıyorlar. 

OKUYUN  Erkeği hamile kalan ve doğum yapan tek canlı türü: Denizatı - VİDEO