Roket gibi yükselen profesyonel hayatı başka bir dünyaya aitmiş gibi görünüyor olsa da, Musk’ın fırtınalı hayatı onu insanüstü bir şekilde karşımıza çıkarıyor. Yüz yüze konuştukları ve Twitter’da tartışılan şeyler söyleme tutkusundan bahsetmiyoruz bile. Hyperloops ve tekrar kullanılabilen roket fikirleri fütürist kişiliğinden taviz vermiyor. İşte Elon Musk hakkında 10 büyüleyici gerçek.

 

Kitaplar tarafından büyütülmüş bir çocuk

Güney Afrika’da doğan Musk, Kanadalı bir beslenme uzmanı ve model olan Maye ile Güney Afrikalı bir mühendis olan Errol’un çocuklarıdır. Ancak ebeveynlik konusunda biraz esnektiler. Musk’ın yetiştirilmesini bakıcısına bıraktılar. Musk, çocukluğunun sürekli kitap yığınlarının arasında geçtiğini söylüyor.

 

 

Ailesi 1980’de boşandıktan sonra, erkek ve kız kardeşi annesinin yanında kalmayı seçerken, Musk babasının yanında kaldı. Daha sonra, babasının acımasızlığıyla tanışan Musk, kendi tabiriyle “Korkunç bir insan” olduğunu fark etti. Errol Musk, meşru müdafaa sırasında üç davetsiz misafiri vurmuş ve adam öldürmekten beraat etmişti. Ayrıca kendi üvey kızından bir çocuk yapmıştı. Kişisel eksikliklerine rağmen, Elon’un babası da iyi bir mühendisti, elektrik, inşaat ve bilim alanlarında birçok temel dersi küçük oğluyla paylaşmıştır.
Musk, 12 yaşında bir bilgisayar dergisine birkaç yüz dolara sattığı Blastar adlı bilgisayar oyununu programladı. Bu, gelecekteki profesyonel yaşamının büyük bir kısmını belirtti.

Çocuğun küçüklüğü ve içe dönük yapısı, gençlik dönemine kadar onu zorbalığın hedefi haline getirmişti; bir keresinde kadar kötü bir şekilde şiddet görmüş ki bilinçsiz bir şekilde bulunmuştu.

 

Üniversiteyi bırakmaktan milyonerliğe uzanan girişimci bir hayat

Musk, kiraya verdiği 10 yatak odalı evini hafta sonları gece kulübüne çevirerek ödediği üniversite faturasını ile Pennsylvania Üniversitesi’nden ekonomi ve fizik diplomaları aldı. 1995’te doktora yapmak için Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ne gitti. İki gün sonra doktrasını bırakarak girişimci olmak istedi.

Aynı yıl, o ve kardeşi Kimbal, Chicago Tribune ve The New York Times gibi gazetelere çevrimiçi şehir rehberleri sağlayan Global Link Information Network’ü kurdu. Bu kılavuzlar, sarı sayfaların internet sürümleri gibi işlev görüyordu. Babası bu şirketi kurmak için gereken paranın kendisinden geldiğini iddia etse de Musk, paranın bir grup melek yatırımcıdan geldiğini söylüyor.

 

 

Başlangıçta, kardeşler masraflarını olabildiğince düşük tutmak için ofislerinde yaşadıkları için hayat büyüleyici olmaktan uzaktı. O günleri hatırlatan Musk, 2014 yılı mezuniyet konuşmasında USC mezunlarına şunları söyledi: “Genç Hristiyan Erkekler Birliği’nde duş alıyorduk ve sadece bir bilgisayarımız vardı. Web sitesi gün boyunca açıktı ve ben 7/24 durmadan kod yazıyordum.”

Global Link daha sonra Zip2 olarak yeniden adlandırıldı ve büyük bir başarı elde etti. 1999’da Compaq Computers o kadar çok potansiyel gördü ki şirketi 300 milyon dolara satın aldı. Musk’ın satıştaki payı 20 milyon dolara ulaştı, bir sonraki daha büyük fikri için bol miktarda parası olmuştu.

 

PayPal mafyasının kurucu üyesi

Henüz 28 yaşında bir milyoner olan Elon Musk, 1999’da dünyanın ilk çevrimiçi bankalarından biri olan X.com’u kurmak için Zip2’nin satışından elde edilen parayı kullandı. Hizmet, kredi kartı olmadan ödeme de dahil olmak üzere çeşitli finansal araçları mümkün kılmıştı.
X.com bazıları tarafından yetişkin temalı bir web sitesi olarak algılandığı için Musk, rakip Confinity ile birleştikten sonra bu şirketin adını PayPal.com olarak değiştirdi. Yeni şirket, e-posta ve web üzerinden para transferi hizmetleri sunmayı ikiye katladı ve iş büyüdü.

OKUYUN  Xiaomi Mi Band 6 tanıtıldı! Tam AMOLED ekran, 14 gün pil ömrü...

 

 

Ancak PayPal’ın teknik yönleriyle ilgili bir anlaşmazlık sırasında (hizmeti Linux’tan Windows’a taşımak istedi) Musk, CEO olarak görevinden zorla alındı. Ancak yönetim kurulunda kaldı, bu yüzden eBay 2002’de 1.5 milyar dolarlık bir hisse senedi karşılığında PayPal’ı satın aldığında, vergilerden sonra yaklaşık 160 milyon dolarlık beklenmedik bir düşüş elde etti.

İlginçtir ki, PayPal’da ilk günlerinde çalışan birçok kişi, Yelp, LinkedIn, YouTube ve Square gibi internet ekonomisinin diğer devlerini kurmaya devam etti – o kadar ki, grup genellikle “PayPal Mafyası” olarak anılıyor.

 

Mars’a koloni kurma hayali

PayPal ortadan kalktığında Musk, daha yüksek bir hedefi takip etmekte özgürdü. Bunu yapacak parası, zamanı ve hayali vardı. NASA’nın Mars’a insanlı bir görev planı olmadığı için hayal kırıklığına uğramış, Kızıl Gezegende bir sera yaratacak olan Mars Oasis adlı bir proje hayal etti. Bu dünya dışı konseptin bir parçası olarak, uzay yolculuğunu daha pratik hale getirmeyi amaçlayan bir şirket olan SpaceX’i 2002’de kurdu.

 

 

SpaceX, Musk yeniden kullanılabilir bir roket sistemi geliştirebilirse uzay görevlerinin çok daha uygun fiyatlı olacağını fark etti. Yani, tam da bunu yapmaya karar verdi. 2018 itibarıyla SpaceX, kısmen akıllıca tasarlanmış Falcon roketleri ve Crew Dragon kapsülleri sayesinde 100’den fazla fırlatma gerçekleştirdi ve astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıdı. Ve Eylül 2018’de aya ilk ödeme yapan yolcusunu rezerve etti.
Musk, bir gün Mars’ta kendi kendine yeten bir koloni kurmayı planlıyor. İlk insan kaşifleri 2024 yılına kadar Mars’a yerleştirmeyi planlıyor ve bu fikir NASA’nın kesinlikle ilgisini çekmiş durumda. SpaceX, 2018 itibariyle, yukarıda bahsedilen Falcon roketleri gibi uzay aracı inşa etmek için ABD hükümetinden 3 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı.

 

Otomobil endüstrisini değiştirmek üzere

Musk, insanların fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerjiye geçiş yapması gerektiğini savunuyor. Birçok bilim adamı gibi, fosil yakıtların yanması ardından çıkan karbondioksit sebebiyle küresel ısınma konusunda tehlikeleri belirtiyor.

 

 

Tesla’yı 2003 yılında kurdu ve şu anda şirketin CEO’su. Musk’ın hayali, uygun fiyatlı emisyonsuz otomobiller üretmekti. Tesla Roadster, lityum iyon pil hücrelerini kullanan ve şarj başına 200 milden (320 kilometre) daha fazla menzile sahip ilk elektronik araçtı. Bu, büyük otomobil üreticilerini Chevy Volt gibi kendi elektrikli araçlarını çıkarmaya teşvik etti. Tesla, 2015 yılında büyük otomobil üreticilerinin çoğunun taklit ettiği bir hareket olan ilk yarı otonom arabayı piyasaya sürdü. O zamandan beri Musk, Tesla modellerinin muhtemelen 2019 yılına kadar tamamen sürücüsüz teknolojiye sahip olacağını söyledi. Tesla ayrıca, sürücülerin bir bayiye gitmek zorunda kalmadan araçlarındaki yazılımı otomatik olarak güncelleyebiliyor

Ancak Tesla, bayilik kullanmadıkları için otomobil dağıtımında üretim hedeflerini karşılamada ve lojistik sorunlarla da karşılaştı. Bazı insanlar Model 3 için iki yıldır bekliyorlar. Musk’ın üretimi karşılamak için haftada 120 saat çalıştığını ve biraz uyumak için Ambien’i aldığını itiraf etmesi tartışmalara neden olmuştu.

 

İş hayatını evlilik hayatına tercih ediyor

Musk, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’ne kaydolduğu zaman ilk karısı Justine ile tanıştı ve 2000 yılında evlendiler. Trajik bir şekilde, ilk oğulları Nevada, henüz 10 haftalıkken Ani Bebek Ölümü Sendromundan (SIDS) öldü. İkisinin sonunda, çoğu kez çoklu doğumlara neden olan vitro fertilizasyon yardımı ile çocukları oldu. Musks’ın durumunda, bu bir kez değil iki kez oldu – önce 2004’te ikizleri oldu ve sonra 2006’da üçüzleri oldu, hepsi erkek.

OKUYUN  Bilgisayarda yeniden başlatma ve kapatma arasındaki fark nedir?

 

 

Bu süre zarfında üç roman yayınlayan Justine Musk, kocasının manipülatif olduğunu ve işine takıntılı olduğunu yazdı. Bir Marie-Claire makalesinde, “‘Ben senin karınım’, ona defalarca “senin çalışanın değil” dedim. “Çalışanım olsaydın, seni kovardım” dedi sık sık. ”
2008’de dağınık bir boşanmanın ardından Musk, İngiliz aktris Talulah Riley ile ilişkisi başladı ve 2010’da ikisi evlendi. Sadece iki yıl sonra boşandılar. 2013’te sadece uzlaşmakla kalmadılar, bir kez daha evlendiler. Belki de şaşırtıcı gelmeyecek bir şekilde 2016’da ikinci kez boşandılar.

O yılın ilerleyen saatlerinde Musk, bu kez aktris Amber Heard ile başka bir yüksek profilli ilişki kurdu. Bu alev 2017’nin sonlarında söndü. Musk ertesi yıl pop yıldızı Grimes ile çıkmaya başladı.
Rolling Stone dergisine 2017’de verdiği bir röportajda Musk, “Aşık değilsem, uzun süreli bir arkadaşım olmazsa mutlu olamam … Asla yalnız olmak istemiyorum” dedi.

 

Zengin olduğu kadar hayırsever

Elon Musk o kadar iş meraklısı ki bir değil, iki değil, üç değil, her biri 1 milyar dolardan fazla değere sahip dört şirket kurdu. SpaceX, 20 milyar doların üzerinde bir değere sahip ve Tesla, 2018’de yaklaşık 60 milyar dolar değerinde. SolarCity, Tesla tarafından 2,6 milyar dolara satın alındı. Başlangıçta Musk’ın kuzenleri tarafından başlatıldı ve 2006’da ona 10 milyon dolar yatırım yaptı. SolarCity konut ve ticari amaçlar için güneş panelleri tasarlar ve satar. Hem Tesla hem de Solar City, sürdürülebilir enerjiyi daha pratik ve verimli hale getirme hedefini paylaşıyorlar.

 

 

Dünya çapında ayrıcalıklı olmayan çocukların okuma ve matematikte temel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlayan Küresel Öğrenme programına 15 milyon dolar bağış yaptı. Korkunç 2017 Kasırgası Maria’nın ardından, elektriği Porto Riko’ya geri getirmek için güneş panelleriyle çalıştırılabilen devasa pil sistemleri gönderdi. Ayrıca kendi parasından yüzbinlerce dolar bağışladı.

Hayırseverliğe kendini adamış zenginlerin saflarına katıldı. Milyarder yatırımcı Warren Buffett tarafından daha fazla hayırsever bağışları teşvik etmek amacıyla ortaya atılan bir fikir olan Giving Pledge’i imzaladı. Giving Pledge, servetinizin en az yüzde 50’sini ya hayatınız boyunca ya da vasiyetiniz dahilinde hayır kurumuna bırakmayı kabul etmek anlamına gelir.

 

Çalışkan ve memnun edilmesi zor bir patron

2012’ye kadar Musk’ın net değeri ilk kez 1 milyar doları aştı. Bugünlerde bu rakam 20 milyar doların oldukça üzerinde ve muhtemelen daha da yükselecek. Ancak Musk, yatlar gibi muazzam pahalı kişisel satın alımlarla ortalıkta dolaşmıyor. Bunun yerine kendini ofise gömüyor ve çalışanlarından da aynı adanmışlığı bekliyor ki bu bazen tartışmalara bile yol açıyor.

 

 

Ashlee Vance’in Elon Musk biyografisinde, zam isteyen uzun zamandır bir asistan hakkında bir hikaye anlatıyor. Musk ona iki hafta izin vermesini ve bu süre zarfında işini yapacağını ve takım için gerçekten ne kadar kritik olduğunu göreceğini söyledi. Döndüğünde, ona bir daha ihtiyacı olmadığını söyleyen Musk ona başka pozisyonlarda iş önerdi ama asistanı kabul etmedi.
Tesla’da, işçiler için adil olmayan düşük ücret, güvensiz çalışma koşulları ve zorunlu fazla mesai iddiaları son yıllarda su yüzüne çıktı. Musk bu iddiaları defalarca yalanladı.

OKUYUN  Sony'den Cyberpunk 2077 oyuncularına şok!

Bazı Tesla tesislerindeki işçiler sendikalaşmaya çalıştı. Şimdiye kadar, sendikalaşma sürecini tamamlamak için gerekli imzaları defalarca eksik buldular. Bu arada Musk’ın kamuya açık yorumları, sendikaların yalnızca bir kast sistemini sağlamlaştıran geri kalmış bir kavram olduğunu gösteriyor. Sendikaların “bir zamanlar büyük ABD otomobil endüstrisini” mahvettiğini iddia etti.
Sendikalaşmayı destekleyen bazı Tesla çalışanları, kendilerini örgütlenmekten alıkoymak için gözdağı verildiğini bildirdi. Ve zorunlu fazla mesai ile ilgili çalkantılı tartışmalar ortaya çıkmıştı.

 

Hyperloop bir hayal ile mi kalacak

2013’te, son ilginç fikriyle Musk, Tesla ve SpaceX’teki mühendislik ekipleri tarafından hayal edilen bir ulaşım türü olan fütüristik Hyperloop’un planlarını açıklayacak kadar cesurdular. Hyperloop konsepti, büyük bir hava geçirmez tüp içindeki bir trendir. İsmine vactrain verdikleri tren, kısmen rayların üzerinde elektromıknatıslar yardımcılığıyla yüksek hızda ulaşım sağlayacak.

 

 

İlk önerisinde Musk, Hyperloop’un Güney Kaliforniya gibi yoğun nüfuslu bölgelerde kullanılabileceğini, insanları San Francisco’dan Los Angeles’a 1.287 km / saat yaklaşan hızlarda seyahat sürelerini önemli ölçüde kısalttığını ve tıkanıklıktan kaçınabileceğini söyledi.
Musk, fikrin olabildiğince çabuk ilerlemesini istediği için, Hyperloop’un planlarını açık kaynaklı, teknolojileri alıp geliştirmek isteyen herkese ücretsiz olarak sunuldu.

Bazı insanlar bu projenin gerçekten ekonomik olarak uygulanabilir olup olmadığını merak etse de, Virgin Hyperloop One da dahil olmak üzere birçok şirket fikri gerçeğe dönüştürmek için çaba sarf etti. Las Vegas yakınlarında zaten bir test tesisi var ve kuruluş 2021 yılına kadar ilk Hyperloop’u inşa etmeye adanmış.

 

Twitter’ın tartışmalı ismi

Twitter’da ne kadar profil fotoğraflarıyla paylaşımlarıyla olay olsa da, bu yaptıkları ile çoğu insanın kalbini kazanmış durumda.

 

Tıpkı Donald Trump gibi, Elon Musk da kışkırtıcı tweet’leriyle ünlü. Tayland’daki bir erkek futbol takımının üyeleri Temmuz 2018’de bir mağarada mahsur kalınca Musk, mühendislerine bir SpaceX roketinden sıvı transfer tüpünü su içinde seyahat edebilecek bir tür çocuk boyutlu denizaltıya dönüştürmek için çalıştı. Tayland hükümeti gemiyi kullanışsız buldu ve kurtarma çabalarına yoğun bir şekilde katılan İngiliz bir mağara dalgıcının Musk’ın denizaltısına “Pazarlama tanıtım dublörü” olarak adlandırdı. Musk, dalgıcın pedofili olduğunu tweet atarak yanıt verdi. Bu kargaşanın ardından Musk özür diledi. Olayın dava süreci devam ediyor.

Ağustos 2018’de Musk, şirketi 420 dolardan özel olarak almayı düşündüğünü ve fonu güvence altına aldığını tweetledi. O tweet’in hemen ardından Tesla hisse senedi fiyatı yüzde 11 arttı ve ardından yüzde 7 düştü. Ağustos 2018’de iki hissedar, Musk’ın tweetinin hisse fiyatının yükselmesini ve tüm kısa zamanlı satıcılarla uğraşması için bir hile olduğunu söyleyerek, hisse fiyatının düşeceğine ve daha düşük bir fiyattan satın almaktan para kazanacağına bahse giren insanlar olduğunu söyledi. Musk, 20 milyon dolarlık bir para cezası ödemek zorunda kaldı ve Tesla, “Musk’ın tweetlerine ilişkin açıklama kontrolleri ve prosedürlerine” sahip olmadığı için 20 milyon dolar daha ceza ödemek zorunda kaldı. Bu para “zarar gören yatırımcılarına” dağıtılacaktı. Musk, CEO olarak kalmasına rağmen Tesla’nın başkanı olarak istifa etmek zorunda kaldı.

Musk’ın öfkesinin diğer hedefleri arasında sendikalar, basın ve bazı bilim adamları vardı. Twitter saldırıları sorulduğunda Musk, Bloomberg Businessweek gazetecisine şöyle yanıt verdi: “Twitter’daysanız, arenadasınız demektir. Bu nedenle, bana saldırırsanız, bu nedenle geri saldırmamda sorun olmaz. ” dedi.