Uzun zamandır tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile ilgili normalleşme süreci başladı. Sağlık Bakanlığı, salgınla mücadelede önemli önlemleri sürdürmek için seferberlik ilan etti. Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, kontrollü sosyal yaşam çerçevesinde günlük hayatta karşılaşabileceğimiz riskleri en aza indirmek için oluşturuldu. Uygulamanın farklı özelliklerinin yanı sıra, seyahat edebilmek için uygulama üzerinden bir HES kodu almak da zorunludur. Peki, HES kodu nedir, ne işe yarar ve nasıl alınır?

HES kodu nedir?

HES kodu, yurt içinde güvenle seyahat etmeniz için Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs önlemleri kapsamında zorunlu bir uygulamadır. Tren, otobüs, uçak veya özel araçla seyahat etseniz bile bir HES kodu almanız gerekir. Yalnızca tren, otobüs veya uçakla seyahat etmeniz durumunda, aldığınız HES kodunun seyahat şirketi ile paylaşılması gerekmektedir. Bu sayede seyahat firmaları, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı hizmetleri aracılığıyla sorgulama yaparak geziye katılmanızla ilgili bir engel olup olmadığını kontrol edebilecekler.

HES kodu ne işe yarar?

HES kodunun amacı, koronavirüs ile mücadele sırasında ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirmektir. COVID-19 hastalığına maruz kalmış kişilerin bu uygulama ile toplu taşıma araçlarına katılımı engellenebilir. Uygulama işyerleri, klinikler, kurumsal ziyaretler gibi alanlarda yaygınlaştırılacaktır. Böylelikle vatandaşların seyahatlerinde, kurumsal ziyaretlerde ve kamusal alanlarda koronavirüs riski altında olup olmadığına bakılmaksızın salgının takibinin paylaşılması ve katkı sağlanması mümkün olacaktır.

HES kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden,

  • E-Devlet aracılığıyla,
  • 2023 kısa numarasına SMS göndererek.

 

Bunun için:

  • “HES” yazın ve bir boşluk bırakın; ardından sırasıyla Kimlik Numaranızı, TC Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini ve paylaşım zamanını yazın. Son olarak 2023’e SMS gönderin.
  • TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayanlar; HES yazıp boşluk bırakabilir, ardından Kimlik Numarası, doğum yılı ve paylaşım zamanı yazabilirsiniz. Son olarak 2023’e SMS gönderin.
  • HES kodunu şu bağlantıdan da alabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme.
OKUYUN  Deep Web nedir? İnternetin karanlık yüzü Deep Web'le tanışın!

HES kodu hakkında dikkat edilmesi gerekenler

HES kodu nedir, ne işe yarar ve nasıl alınır sorularını inceledik. Bunun yanında konu hayatımızda yeni bir uygulama olduğu için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • HES kodunun süresi, seyahatinizin toplam süresi olmalıdır. Yani bu süre seyahat edeceğiniz ve geri döneceğiniz tarihleri ​​(gidiş dönüş tarihi) ve bu tarihler arasındaki zamanı içermelidir.
  • Her seyahat eden konuk için ayrı bir HES kodu alınmalıdır. HES kodu sadece 0-2 yaş için gerekli değildir.
  • Bir seyahat şirketi ile seyahat edecekseniz, bu kodu onlarla paylaşmalısınız. HES kodunuz şirket tarafından periyodik olarak sorulacaktır. Koronavirüs açısından seyahat etmenizi engelleyen bir durum olursa seyahatiniz engellenecektir.
  • Seyahat şirketleri, COVID-19 pozitif olması veya karantinada olması, HES kodunun olmaması ve yanlış kimlik numarası gönderilmesi durumunda seyahatinizi kısıtlayacaktır.