Deneme yanılma yoluyla tahmin edilmesi ve çalınması zor olan şifrelere güçlü şifreler denir. Peki güçlü şifre nasıl oluşturulur? Hangi şifreler güçlü şifredir? Hangileri çalınması kolay şifrelerdir? Detaylar haberimizde.

Deneme yanılma yoluyla tahmin edilmesi ve elde edilmesi zor olan şifrelere güçlü şifreler denir. Oluşturulan parolanın kırılmasını zorlaştırmak için küçük harf, büyük harf ve sayı gibi en az 3 farklı karakter türünden oluşmalıdır. Mümkünse, özel karakterler içeren bir parola kullanmak gerekir. Kişisel bilgilerimize hayatımızın her alanında güvendiğimizde, şifreyi tahmin etmek ne kadar zor olursa, bilgilerimiz o kadar güvenli olur. Seçtiğimiz şifre tahmin edilebilir veya kolay kırılırsa, kredi kartı bilgileri, sosyal medya hesapları, e-posta ve e-devlet bilgileri gibi önemli veriler hackerların eline daha kolay geçecektir.

Güvenlik için şifrenizi düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. Farklı uygulamalar veya sistemler için farklı parolalar kullanmak ek güvenlik sağlayacaktır. Parola ne kadar uzun ve karmaşıksa, o kadar güvenli olursunuz. Kendi ellerinizle zor şifre oluşturabilir veya internette kolayca bulunabilen bir şifre oluşturma aracı yardımıyla güçlü bir şifre oluşturabilirsiniz.

İnternette kolayca güçlü bir şifre oluşturmak için TIKLAYINIZ 

Şifrelerinizi uzun yapın

Bazı sistemler 8 karaktere kadar izin verirken, bazı sistemler 16 veya 32 karaktere kadar izin verir. Sistem tarafından izin verilen maksimum hatırlanması kolay karakter sayısını kullanarak bir şifre oluşturun.

Şifrenizi sadece rakam veya harflerden oluşturmayın!

İlk adımda, geçerli bir şifre oluşturmak için ilk adımı attık, ancak 123456789 şifremizin tahmin edilmesi hala kolay. Tıpkı sayılar gibi, “qwertyuio” gibi şifreler de kolayca kırılabilir. Şifrenizde harf ve rakamların karıştırılması, şifrenizi daha etkili ve öngörülemez hale getirebilir. Parolanızı daha güvenli hale getirmek için büyük ve küçük harf kullanmayı da seçebilirsiniz. Örneğin, 123456’ya göre “7A2pYm58l” şifresini tahmin etmek veya kırmaya çalışmak birkaç ay sürebilir.

OKUYUN  WhatsApp'a sohbet yedeklerini şifreleme özelliği geliyor!

Oluşturacağınız şifreye özel karakterler ekleyin

Kullanıcı şifresini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, yalnızca bir adımı tamamlamanız gerekir. Şimdi güvenli parolaya harici karakterler eklemelisiniz. Bu karakterlerin sıradan karakterler olup olmadığı önemli değildir, ancak nadir karakterler kullanmak daha güçlü bir parola almanıza yardımcı olacaktır. Şimdi “5?O, şU74_p” şifresini hazırladığımız “123456789” ile karşılaştırın. Hangi şifreyi kırmanın daha kolay olduğunu düşünüyorsunuz?

Bir kaç güçlü şifre örnekleri: 5g93%3:aJsF24+^3, D-8VVx>uG, 54}mJHdfA,