Google’ın ücretsiz arama keşif aracı Google Trends’in yardımıyla, çevrimiçi dünyada daha baskın bir konuma sahip olabilecek kullanıcının kendi araması yoluyla kullanıcının programını keşfetmenize olanak tanır.

Tarih boyunca her zaman kamunun gündemini oluşturan bazı iletişim araçları olmuştur. Önce gazeteler, sonra radyo, sonra televizyon ve son olarak da İnternet. Diğer iletişim araçlarının oluşturduğu gündemi takip etmek çok kolay ama internetin popülerliği ile hemen hemen her kullanıcının kendi tercihlerine uyan bir gündemi ve özel bir trend konuları var.

Google Trends, herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği, Google tarafından geliştirilmiş bir arama keşif aracıdır ve bilinmeyen İnternet gizemlerini keşfetmeye yardımcı olur. Her kullanıcının planlamasının tam olarak ne olduğunu bilmek mümkün olmasa bile, Google Trends istatistiklerinin yardımıyla, Google arama motorunda aranan en popüler kelimeleri ve bu aramalarla ilgili farklı istatistikleri anlayabilirsiniz.

Google Trends nedir?

Google tarafından geliştirilen bir arama keşif aracı olan Google Trends, dünyanın en popüler arama motorlarından biridir ve kullanıcılara diğer kullanıcılar tarafından yapılan aramalar hakkında önemli istatistiksel bilgiler sağlar. Bu istatistiklerde, arama yapanların anonim olduğu kabul edilir ve aranan popüler kelimeleri, gündem tarihini, aranan şehirleri ve hatta tarih ve saat ayrıntılarını görebilirsiniz.

Google Trends tamamen ücretsiz bir araçtır. Bir dereceye kadar Google’ın kamu hizmetlerini arayabiliriz. Diğer kullanıcılarla, kullanıcılarından elde edilen bazı anonim verileri paylaşır. Bu istatistikler, çevrimiçi içerik üreticileri için paha biçilmez nimettir.

Google Trends ne iş görür?

Örneğin, bir web siteniz veya blogunuz var ve kullanıcıların gönderilerinizi aktif olarak ziyaret etmesini istiyorsunuz. Bunun için birçok değerli araştırma yapabilirsiniz. Ancak Google gibi popüler bir arama motorunu kullanan kişileri kendi internet sitenize ya da blogunuza çekebilmektir.

OKUYUN  Samsung Galaxy A52 tanıtıldı! İşte tüm detaylar...

Bu noktada Google Trends istatistikleri devreye giriyor. İçeriğinizdeki anahtar kelimelerle ilgili arama istatistiklerini görüntülediğinizde veya dönem içerisinde popüler anahtar kelimeler bulduğunuzda içeriğinizi ona göre yönlendirebilir ve Google kullanıcılarının sizi bulma olasılığını artırabilirsiniz.

Google Trends istatistikleri üzerinde yapabileceğiniz bir diğer önemli araştırma da Google reklamlarını değiştirmektir. Örneğin, hizmet sektöründesiniz ve sektörünüze olan ilginin ne zaman artacağını bilmek istiyorsunuz. Google Trends’de sektör aramanızın tarih ve saat aralığını şimdi bulun ve insanların ilgisini çeken reklamlar sağlayın.

Google Trends nasıl kullanılır?

Google Trends web sitesini buradan açın. İlk olarak, ülkeyi / bölgeyi seçin, çünkü Google Trends aracılığıyla İnternet’e erişebilen tüm ülkeler / bölgeler için Google arama verilerini bulabilirsiniz. Ülkeleri / bölgeleri seçtikten sonra, kullanıcılar Google barındırma hizmetleri aracılığıyla arama sayfalarının genel resimlerini bulabilirler.

Ana sayfada, yıllara göre trend ve günün son trendini görüntüleyebilirsiniz. Başlığa tıklayarak gerekli istatistikleri alabilirsiniz. Tabii ki, ana sayfadan son trendler hakkında detaylı olmayan bilgiler alacaksınız. Arama çubuğunda en önemli verileri alacaksınız.

Arama çubuğuna sektörünüzle ilgili kelimeleri girin ve arayın. Arama sonuçları sayfasında; terim bir trend, en çok aranan şehirler, tarih ve saate göre arama istatistikleri ve aradığınız terimle ilgili sorgular olacaktır. Tek kelimeyle çok detaylı istatistikler alabilirsiniz.

Ayrıca Google Trends’de farklı kelimeler için arama istatistiklerini de karşılaştırabilirsiniz. Örneğin, beş farklı ilgili sorgu için arama istatistiklerini yıl veya aya göre karşılaştırabilirsiniz. Elde edilen veriler son zamanlarda yapılan tarihsel araştırmalarda bile kullanılabilir.

Google Trends nasıl etkili bir şekilde kullanılır?

Hedeflemek istediğiniz kitle, Google’da arama yapan kullanıcılar hakkında en önemli verilere sahipsiniz, kullanıcıların istediği de bu. Onlara tam olarak istediklerini vermelisiniz. Örneğin, en son haberleri içeren bir web siteniz var. Google Trends istatistiklerinin güncel olduğunu unutmayın. O gün gündem ne olursa olsun konuyu araştırmalı ve tüm kullanıcıların aradıkları kelimeler hakkında merak ettikleri bilgileri vermelisiniz.

OKUYUN  Playstation Plus Mart ayı oyunları sızdırıldı! İşte PS Plus Mart ayı oyunları...

Web sitenizde son içerikten daha kalıcı makaleler varsa, ilgili sorgu bölümü size yardımcı olacaktır. Anahtar kelimelerle tanımlanan makalelerin daha alakalı kullanıcıları çekmesini sağlamak için, lütfen ilgili sorgu bölümündeki benzer aramaları kontrol edin ve makaleye bu kelimelerle ilgili bölümleri ekleyerek diğer kullanıcıların sizi keşfetmesini sağlayın.

Google Trends ile ilgili yapılan son araştırmalar

  1. Eğer hitap ettiğiniz kitle farklı arama motoru kullanıcıları ise elde ettiğiniz veriler yanıltıcı olabilir.
  2. Buradan elde ettiğiniz verilere dayalı reklam kampanyaları farklı platformda planladığınız geri dönüşü sağlamayabilir.
  3. Trends’de günün trend listesindeki aramaların saatlik olarak değişebileceğini unutmayın.
  4. Daha uzun soluklu çalışmalar için anahtar kelimenin aylık hatta yıllık istatistiklerini incelemenizde ve buna uygun bir proje geliştirmenizde yarar var.
  5. Google Trends istatistikleri ile sosyal medya platformlarının gündeminin çoğu zaman neredeyse ilgisizdir.
  6. Google Trends üzerinden elde ettiğiniz istatistiklere dayalı olarak sosyal medya kampanyaları oluşturmak her zaman başarılı sonuç vermiyor.