Mailinize giriş yaparken, mail yazarken, Whatsapp’tan bir kişiyi etiketlerken ve çeşitli platformlarda kullanıcı ararken karşımıza çıkan ”et” (@) işareti hangi basit bir klavye kombinasyonu ile yapılabilir?

 

 

Apple’ın MacBook’unda ”et” (@) işareti nasıl yapılır?

Klavyede boşluk tuşunun hemen sağ yanında bulunan “Option” tuşuna basılı tuttuktan sonra “Q” tuşuna basınız.

Q klavye ile et (@) işareti nasıl yapılır?
Klavyede boşluk tuşunun hemen sağ yanında bulunan “Alt Gr” tuşuna basılı tuttuktan sonra “Q” tuşuna basınız.
Alt Gr+ Q

 

E klavye ile ”et” (@) işareti nasıl yapılır?

Klavyede boşluk tuşunun hemen sağ yanında bulunan “Alt Gr” tuşuna basılı tuttuktan sonra
“F” tuşuna basınız.
Alt Gr+ F

 

F klavye ile (@) işareti nasıl yapılır?

Klavyede boşluk tuşunun hemen sol taraflarında bulunan Ctrl ve Alt tuşuna basılı tuttuktan sonra “F” tuşuna basınız
Ctrl+ Alt+ F

 

”Et” (@) veya kuyruklu a nedir?

”Et” (@) ya da Türkçe okunuşu ile kuyruklu a, bir internet simgesidir. Günümüzde internetin her alanda kullanılması ile birlikte günlük kullanımı artan bir sembol haline gelmiştir.
1674’te İsveç mahkemesi ile “magistrate” arasındaki bir protokolde Fransızca’daki “Fransızca: à” sesini veren harfin yerine “@” işaretinin kullanıldığı görülmektedir.
En yaygın kullanım alanı ise e-posta adresleridir, kullanıcı adından sonra eklenen et işareti (@) elektronik postanın gideceği posta sunucusunun adlarının birbirinden ayrılmasına yarar.

Konuşma diline İngilizcedeki anlamıyla “et (at) işareti” olarak günümüzde kullanılmaktadır. İngilizcede bir adresin bulunduğu sunucuyu bildirmek anlamında kullanılır. (örnekkullanıcıadı@örneksunucu.com)

Yaygın olan bir söyleme göre, deniz ticaretinin trafiğinin yoğun olduğu yüzyıllarda büyük Portekiz ticari filolarında kullanılan bu işaret, daha sonra bilgi transferinin bir simgesi olarak internete özgü hale gelmiştir.

Amerika’da yapılan bir araştırma anketinde “E-posta adreslerinde isimle sunucu adı hangi işaretle ayrılmasını istersiniz” diye sorulduğunda Dolar ($) yerine et işaretini (@) seçmişlerdir.

OKUYUN  Facebook ve Apple arasındaki savaş kızışıyor