Bugünlerde pek çok dizüstü bilgisayar seçeneği mevcut. Fakat hangilerinin daha iyi olduğunu anlamak zor. Kendiniz için en doğru laptopu arıyorsanız bu adımları inceleyin. 

  • Ekran boyutu ve ağırlığı: 

 Dizüstü bilgisayar ekranları genellikle 9 ila 17 inç (yaklaşık 23-43 santimetre) arasında değişir. Ekran ne kadar büyük olursa, dizüstü bilgisayarınız o kadar ağır olur. Size uygun boyutu bulmak için ihtiyacınız olan taşınabilirlik miktarını performansla dengelemeniz olacak. Büyük ekranlı bilgisayarları taşımak seyahat açısından daha zor olurken aynı zamanda pil ömrü de daha kısa olacak. Fakat geniş ekranlı bir dizüstü bilgisayar iyi grafikleri ve daha fazla gücü destekleyecektir. Daha küçük ekranlarda da yukarıda yazılanların tam tersi olacaktır. 

  • İşlemci: 

İşlemci, bilgisayarınızın beynidir. İki ana işlemci sağlayıcısı vardır. Bunlar Intel ve AMD’dir. Intel, ileri teknoloji açısından pazarı köşeye sıkıştırıyor. AMD ise daha düşük fiyatlarla rekabetçi modeller sunuyor. Çift çekirdekli işlemciler oyun ve grafik için daha güçlüdür. Tek çekirdekli işlemciler ise, bilgisayarlarını basit ofis ve web tarama işlevleri için kullanan kişiler için yeterlidir. Ayrıca çok daha uygun maliyetlidir.

  • RAM:

Az çözünürlüklü, bilgisayarın enerjisini çok harcamayacak işler için bilgisayarı kullananlar 2 GB ile 4 GB arasında RAM aramalıdır. Oyuncular, grafikerler, video editörleri, yüksek çözünürlüklü videolarla çalışan kişiler 4 GB İla 8 GB RAM’den yararlanmalı. Ödev yapmak, e-posta göndermek ve internette gezinmek için uygun fiyatlı bir bilgisayar arayan ortalama bir öğrenciye ise 1 GB RAM yeterli olacaktır. 

  • Çevrimiçi dizüstü bilgisayar bulucu kullanın:

Birçok alışveriş sitesinde, doğru dizüstü bilgisayarı seçmenize yardımcı olacak araçlar ve arama motorları bulunuyor. Örneğin; Microsoft, yeni başlayanlara bir bilgisayar seçme sürecinde yol gösteren ve ardından bazı seçenekler sunan PC Scout adlı yenilikçi bir programa sahip. 

OKUYUN  Kablosuz kulaklıkları kirlerinden arındıracak bir cihaz tasarlandı!