Ekran sanatçıları sendikası SAG-AFTRA, bu yeni seçenek hakkını Hollywood'daki yaşlı oyunculara karşı uygulanan ayrımcılığa karşı açılan bir savaşta cephe olarak gördüğünü açıkladı.

Twitch yayıncıları, engellenen izleyicilerin kendi yayınlarını izlemesini yasaklayabilecek! Twitch yayıncıları, engellenen izleyicilerin kendi yayınlarını izlemesini yasaklayabilecek!

Sanatçıların yaşlarına göre ayrımcılık yapılmasının önüne geçilmeye çalışılacak

Yeni politika, IMDb sayfası olan her kullanıcının profilini talep etmesine ve profillerinde yer alan yaş ve doğum yılı, doğum adı, alternatif adı ve diğer demografik bilgilerinin gösterilip gösterilmeyeceğini seçmesine izin verecek. Oyuncuların bilgileri Wikipedia gibi platformlarda verilecek olsa da, oyuncular birliği SAG-AFTRA, politikanın yaşa dayalı ayrımcılığa karşı caydıracağına inanıyor.

imdb-1

SAG-AFTRA Başkanı Fran Drescher, sendika üyelerine yazdığı bir mektupta, politika değişikliğini etkilemek için birkaç ay boyunca IMDb ile yakın işbirliği içinde çalıştığını söyledi.

Sendika yayınladığı açıklamada, "Bu, profesyonellerin kendilerini hayranlara ve sektördeki karar sahiplerine nasıl temsil etmek istediklerini seçebilecekleri anlamına geliyor" diye yazdı.

"Kast yönetmenlerinin, yapımcıların ve diğerlerinin projeleri için farklı geçmişlere sahip yetenekleri keşfetmesini ve işe almasını kolaylaştıracak."

imdb-2

Ayrıca Drescher, uygulanacak olan bu yeni poliçenin tüm IMDb hesaplarını kapsadığını kaydetti.

Kadın oyuncular yaş politikasından hiç memnun değil

Yaş ayrımcılığı tek bir sektörle sınırlı olmasa da Hollywood'un özellikle kadınlara yönelik büyük sorunlar yarattığı belirtiliyor. Dame Helen Mirren, 2015 röportajında ​​yaş uygulamasını "Oldukça çirkin" olarak nitelendirerek konuyla ilgili şu açıklamada bulunmuştu: “James Bond'un gitgide daha geriatrik hale gelmesini ve kız arkadaşlarının gitgide gençleşmesini hepimiz izledik. Çok rahatsız edici."