Hukuka Aykırılık ve Sorumluluk Reddi Bildirimi

MEGABAYT, hukuka ve yasalara saygılı olduğu gibi, kamunun, iş ortaklarının ve üçüncü kişilerin fikri sınai haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı benimsemiştir.

MEGABAYT, kullanıcılarının ve ziyaretçilerinin oluşturdukları içerik bakımından 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele edilmesi Hakkında Kanun”da tanımlanan “yer sağlayıcı”; kendi ürettiği içeriklerle ilgili olarak ise “içerik sağlayıcı” olarak hizmet vermektedir.

MEGABAYT’ın kullanıcılarının ve ziyaretçilerinin oluşturduğu içeriklerin hukuka aykırı olup olmadığını kontrol etme yükümlülüğü yoktur. MEGABAYT, hukuka aykırı içerikler ile 3. kişilerin haklarının ihlal edildiği düşünülen içeriklerde “UYAR” ve “KALDIR” yöntemini benimsemiştir.

MEGABAYT içerisindeki bazı içeriklerin kişilik haklarını ve/veya fikri ve sınai hakları ihlal ettiği iddiasında olan gerçek ve tüzel kişiler, komşu ve/veya bağlantılı hak sahipleri ya da  meslek birlikleri,

  • İhlale konu içeriklerin URL adresi ve ihlale konu içeriğin konusunu,
  • Gerçek kişi ise kimliğini gösterir belge, tüzel kişi ise oda kayıt belgesi, meslek birliği ise yetkili kişinin imzası bulunan antetli bir talep yazısını,
  • Vekaletle işlem yapma yetkisi kullanılıyorsa vekaletnameyi,
  • Fikri ve sınai haklara ilişkin taleplerde hak sahibi olduğunu gösteren belgeyi,
  • Açık ad / unvan ve açık iletişim adreslerini

sunmak kaydıyla MEGABAYT’ın  megabayt@megabayt.com  adresine bildirim yapabilirler.

Bu elektronik iletişim adresine ulaşan talep ve şikayetler hukuk servisi tarafından incelenecek, gerekli görüldüğü takdirde ihlale konu içerikler MEGABAYT sisteminden en kısa sürede çıkarılacak ve muhataba bilgi verilecektir.

Bunun yanı sıra; MEGABAYT tarafından üretilen (video, yazı, resim, haber, ses dosyası) içeriklerin, kaynak belirtilmek ve aktif link verilmesi koşulu ile alıntılanmasına, akan (streaming) videoların gömülü kodlarının başka sitelerde kullanılmasına MEGABAYT tarafından izin verilmektedir. MEGABAYT, paylaşım kültürünü esas almakta ve buna saygı duymaktadır.

MEGABAYT, (i) internet, teknoloji ve dijital iş kültürü ile ilgili haber içerikleri üretmek ve bunları internet üzerinden yayınlamak, (ii) ileride oluşacak üyelik hesaplarının yayınladığı internet, teknoloji ve dijital iş kültürü ile ilgili her tür içeriğe ortam sağlamak, (iii) tüm içeriklerini tavsiye ve bilgilendirme amaçlı olarak kamuya sunmak amacı taşımaktadır.

MEGABAYT, ziyaretçilerin ve ileride oluşacak üyelik hesaplarının bilgilenmesi amacıyla sunulan içeriklerin kesin doğru olduğunu garanti ve taahhüt etmemekte ve bu içeriklerin sadece tavsiye ve bilgilendirme amaçlı olduğunu beyan etmektedir. MEGABAYT, üye ve ziyaretçilerin ürettikleri ve yayınladıkları içeriklerden 5651 sayılı kanunun 5. maddesi ve ilgili bütün mevzuat gereği hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.