HP, müşterilerinin yazıcılarında üçüncü taraf mürekkebi kullanmasını engellemeye başlayacak. Reddit, Twitter ve HP topluluk forumuna dağılmış çok sayıda rapor, yakın tarihli bir yazıcı ürün yazılımı güncellemesinin ardından şirketin katı "dinamik güvenlik" politikasının bir parçası olarak HP markası taşımayan mürekkep kullanımını engellediğini gösteriyor.

xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı! xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı!

hp yazıcıcı (1)

İlk olarak 2016 yılında kullanıma sunulan 'güvenlik' önlemi, HP'nin "müşteri deneyimimizin kalitesini koruması, baskı sistemlerimizin bütünlüğünü koruması ve fikri mülkiyetimizi koruması" gerektiğini söylediği kartuş kimlik doğrulama sürecinin bir parçası olarak ortaya çıkmıştı. Şirketin aslında yazıcı mürekkeplerinin satışlarını arttırma politakası, bazı yazıcılarda yeni veya yeniden kullanılmış HP çipleri veya elektronik devresi içermeyen mürekkep veya toner kartuşlarının kullanımının yasaklanması anlamına geliyor.

hp yazıcıcı (1)-1

Buna rağmen, HP'nin dinamik güvenlik politikasını bir zamanlar HP olmayan kartuşlarla uyumlu olan daha fazla cihazı kapsayacak şekilde genişlettiği görülüyor. Bir Reddit kullanıcısı, HP yazıcılarıyla artık üçüncü taraf mürekkep kartuşlarını kullanamadıklarını söyledi. Ayrıca belirtilene göre, HP'nin baskı kalitesini garanti edemediğini belirten atlanabilir bir mesaj görüntülemek yerine, yazıcılarının hiçbir şekilde üçüncü taraf kartuş kullanılamadığını söylendi.

Editör: Enes Sapmaz