Formula 1’de sezonun sona ermesiyle Ferrari’den önemli bir haber geldi. 2019 yılından bu yana Ferrari’nin Formula 1 takımı Scuderia Ferrari’nin başkanlığını yapan Mattia Binotto istifa ettiğini duyurdu.

Formula 1 dünyasında son 2 yıldır sürekli konuşulan Binotto ayrılığı bugün resmi olarak açıklandı. Ferrari’den yapılan açıklamaya göre Binotto 31 Aralık tarihine kadar görevde kalacak. 

Scuderia Ferrari takımının yeni patronunun kim olacağı konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Binotto istifa nedenini açıkladı

Binotto yaptığı açıklamada istifa nedenini şöyle açıkladı:

“Ferrari ile iş birliğimi bitirmeye karar verdim. 28 yıldır parçası olduğum, çok sevdiğim bir şirketten, belirlenen hedeflere ulaşmak için her türlü çabayı gösterdiğime olan inancın verdiği huzurla ayrılıyorum. Birleşik ve büyüyen bir ekipten ayrılıyorum. Gelecek için en iyisini dilediğim en yüksek hedeflere ulaşmaya hazır, güçlü bir ekip. Bu karar benim için ne kadar zor olsa da bu zamanda bu adımı atmanın doğru olduğunu düşünüyorum.”

mattia binotto

2019 yılında Binotto’nun takımın başına gelmesinin ardından önceki sezonları adeta ‘mumla’ aratan Ferrari F1 takımında, eleştirilerin odak noktasında sürekli Binotto vardı. 

Özellikle 2020 yılında adeta dibe vuran Ferrari, son 40 yılın en kötü sezonunu geçirmiş ve takımlar şampiyonasını altıncı sırada tamamlamıştı. O dönem takımın birinci pilotu Sebastian Vettel ile aralarının kötü olduğu dedikodusu çıkmıştı. Daha sonra Vettel takımdan ayrılmıştı.

Togg’un mobil uygulaması Trumore yayınlandı: Ön sipariş hakkı kazanabilirsiniz Togg’un mobil uygulaması Trumore yayınlandı: Ön sipariş hakkı kazanabilirsiniz

Bu yılki F1 sezonuna da iyi bir giriş yapan fakat sezonun ilerleyen yarışlarında geride kalan Ferrari, özellikle taktik hatalarıyla birçok insanı şaşırtmıştı. 

Ferrari CEO’su John Elkann’ın da Binotto’ya olan güvenini kaybettiği dedikodularının çıkmasının ardından istifa haberi geldi.