İngiliz teknoloji şirketi Dyson'ı daha çok elektrikli süpürge, saç kurutuma makinesi, ısıtıcı gibi ürünleriyle tanıyoruz. Ancak Dyson, yeni projesiyle ev işlerini yerine getirecek rob...

İngiliz teknoloji şirketi Dyson'ı daha çok elektrikli süpürge, saç kurutuma makinesi, ısıtıcı gibi ürünleriyle tanıyoruz. Ancak Dyson, yeni projesiyle ev işlerini yerine getirecek robot prototipleri üretmeye başladığını açıkladı. Dyson'ın prototip robotları, evi toplayacak, temizlik yapacak. Dyson, birçok ev işini yapabileceklerini belirttiği prototip robotlarını tanıttı. Şirketten yapılan açıklamalar çok detaylı değildi ancak belirtilene göre 2030 yılına kadar böyle bir cihazı piyasa sürecekler. Dyson 5 yıl içerisinde robotik alanda çalışmak üzere 700 kişi istihdam edecek.

Robotik çalışmaları ilk defa paylaştılar

Dyson, daha önce hiç paylaşmadığı robotik ürünlerin detaylarını ilk kez kamuoyuyla paylaştı. Dyson bilgiler dışında bu robotlarla ilgili görseller de paylaştı. Bilgisayarla görü, makine öğrenimi, sensörler ve mekatronik dahil olmak üzere birçok disiplinde 250 robot mühendisi istihdam ettiğini belirten şirket, yarısı mühendis olmak üzere bu yıl toplamda 2 bin kişinin alındığını söyledi. Şirketin baş mühendisi Jake Dyson, robotik konusunda kimsenin bilmediği pek çok araştırma yaptıklarını çünkü robotikte büyük bir gelecek olduğunu söyledi. 2020 yılında Dyson, 2025 yılına kadar yeni teknolojiler, ürünler ve tesislere yönelik 2.75 milyar sterlinlik yatırım planını duyurmuştu. Şirket, bu yatırımın 600 milyon sterlinini bu yıl içerisinde harcamayı planlıyor ve robotik alanı şu an için şirkette ön planda yer alıyor.