Vatandaşların kitap satın almak için kullandığı sitelerden Kitapyurdu'nda kayıtlı hesapların hacklendiği iddiası gündem oldu. Saldırıya uğrayan kullanıcıların e-posta adresleri, şifreleri ve hesap...

Vatandaşların kitap satın almak için kullandığı sitelerden Kitapyurdu'nda kayıtlı hesapların hacklendiği iddiası gündem oldu. Saldırıya uğrayan kullanıcıların e-posta adresleri, şifreleri ve hesap bilgileri çalındı, kayıtlı kredi kartları çalındı. Bunu yapan siber suçlu, "Zenginden alıyorum ve fakirlere veriyorum" dedi.

Teknoloji hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden, neredeyse her işlemi dijital ortamlarda gerçekleştirmeye başladık. Kişisel bilgilerimizin çoğunu çeşitli web sitelerinde ve uygulamalarda kullanıyoruz. Bu olay ne kadar normal olsa da bir o kadar riskli.

Kitapyurdu'nun hacklenmesi olay oldu!

Uygulamalarımızda ve hacklenen sitelerimizdeki kişisel verilere kolayca ulaşan internet korsanları, binlerce kullanıcı Türkiye'deki gündemi bozduklarını söylüyor. Sosyal medyada "Kitapyurdu.com hacklendi" iddiası kullanıcılar tarafından en çok tartışılan konulardan biri haline geldi.

"Zenginden alıp fakire veriyorum"

İddialara göre hesapları hacklenen kullanıcıların e-posta adresleri, şifreleri ve hesap bilgileri çalınmış ve kayıtlı kredi kartları harcanmıştır. Yaklaşık 10.000 hesabı çaldıkları bildirilen internet korsanları veya bilgisayar korsanları, "Zenginlerden alıyorum ve fakirlere veriyorum" ifadesini kullandı. Sonrada bir kullanıcı şunları dedi: "Ben asgari ücretli bir insanım, ne kapitalizmi?" diyerek tepki verdi.

Dekont paylaşıldı!

Kanıt belgesi ortak bir görüntüde sunuldu. Görselleştirmede masrafların kullanıcının hesabından yapıldığını gösteren bir fiş bulunmaktadır. Kullanıcılara gönderilen e-postada harcamaların sitedeki hesaplarından yapıldığı ve kargo adreslerinin farklı olduğu belirtildi.

Daha açıklama yapılmadı

Bu olayların ardından kullanıcılar Kitapyurdu yönetiminden açıklama beklerken, yetkililer bu konuda henüz bir geri bildirimde bulunmamıştı. "Açıklama bekliyoruz", Kitapyurdu'nun alakasız paylaşımlarına yorumlar eklendi.

Kullanıcılar hesaplarını sildi!

Siteye üye olan bazı kullanıcılar bilgilerini değiştirirken bazıları hesaplarını tamamen kapattı.