Amazon Prime Ekim 2022 ücretsiz oyunları sızdırıldı Amazon Prime Ekim 2022 ücretsiz oyunları sızdırıldı

Oyun endüstrisi tarihinin şimdiye kadarki en yüksek profilli veri sızıntılarından biri olan Grand Theft Auto 6 (GTA 6) sızıntısı, dünya gündemini sarsmaya devam ediyor.

Pazar günü GTA Forums web sitesinde anonim bir kullanıcı tarafından yayınlanan sızıntıların ardından olaylar büyüyor.

Verileri sızdıran anonim kullanıcı, sızdırılan verileri dahili bir Slack kanalı aracılığıyla elde ettiklerini ve yakın tarihli UBER veri ihlalinin arkasında da bu Slack kanalındakilerin olduğunu iddia etti.

Bilgisayar korsanının gerçekten hem GTA hem de UBER saldırılarını gerçekleştirip gerçekleştirmediği doğrulanmasa da, UBER pazartesi günü potansiyel bağlantıyı değerlendirmeye alacağını açıkladı.

Uber, saldırganının (veya saldırganlarının) geçen yıl giderek daha aktif hale gelen Lapsus$ adlı bir bilgisayar korsanlığı grubuyla bağlantılı olduğuna inandığını söyledi.

Ekran Resmi 2022-09-20 12.06.33

Nvidia, Ubisoft, Microsof ve dahası...

Güney Amerika merkezli olduğu düşünülen bilgisayar korsanı grubu Nvidia, Microsoft, Ubisoft, Samsung ve Vodaphone gibi büyük teknoloji şirketlerine yönelik bir dizi siber saldırıdan sorumlu olarak görülüyor.

Bu bilgisayar korsanı grubunun liderlerinden biri olduğu düşünülen, İngiltere’nin Oxford şehrinde yaşayan 16 aşındaki bir kişi, bu yılın başlarında tutuklandı ve siber suçlardan yaklaşık 14 milyon dolar kazandığı iddia edilmişti.

Uber'in açıklamasında şunları belirtti:

“Bu grup, teknoloji şirketlerini hedeflemek için tipik olarak benzer teknikler kullanıyor ve 2022'de yalnızca Microsoft, Cisco, Samsung, Nvidia ve Okta ihlallerinden sorumluydu.”

"Ayrıca hafta sonu, aynı aktörün video oyunu yapımcısı Rockstar Games verilerini ihlal ettiğine dair raporlar var . Bu konuda FBI ve ABD Adalet Bakanlığı ile yakın koordinasyon içindeyiz ve çabalarını desteklemeye devam edeceğiz.”

Pazartesi günü Rockstar Games, sızıntıyı doğruladı ve olayı kontrol altına almak için adımlar atıldığını açıkladı. Ayrıca Rockstar Games’in ana şirketi olan Take-Two’nun talebiyle birçok video ve görüntü internet ortamında kaldırılmaya başladı. 

Sızıntıyı doğrulayan Rockstar Games yaptığı açıklamada, çalışmalarının planlandığı gibi devam edeceğini ve oyunun hazır olduğunda tüm dünyaya tanıtılacağı belirtiliyor.