ABD Dışişleri Bakanlığı, her sene Amerika’ya gitmek, kalıcı oturma ve çalışma izni almak isteyen kişiler için yıllın belirli bir bölümünde Green Card vize programını devreye sokuyor. Green Card vize programı sayesinde başvuru yapan ve çekiliş sonucu Green Card almaya hak kazanan kişiler, Amerika’da ikamet etme ve çalışma iznini elde ediyorlar. 2023 yılının vize programına katılmak ve Green Card başvuru işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler için yeni bilgiler gelmeye başladı. Başvuru tarihi, başvuru şartları ve başvuru yaparken önemli noktalar belli olmaya başladır. Siz de Green Card başvuru işlemleri gerçekleştirmek ve başvurunuzu yaparken nelere önem vermeniz gerektiğini öğrenmek için haberimizin detaylarına bakabilirsiniz.

Green Card başvurusu nasıl yapılır?

2022-09-07 12_06_01-Window

Amerika’da kalıcı oturma ve çalışma izinlerini almak için her sene açılan vize çekilişi programına katılmanız gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek için ABD Dışişleri Bakanlığı resmi sitesini ziyaret etmeli ve açılan vize programına kayıt olmanız gereklidir.

Green Card başvuru işlemleri başlatmak ve vize programına adınızı kayıt ettirmek için bu linke tıklayabilirsiniz. Link üzerinden yapacağınız kayıt işlemlerinin ardından sonuçların gelmesini bekleyebilirsiniz. Sonuçlar da aynı link üzerinden kontrol edilebilir.

Green Card başvuru şartları nelerdir?

Vize programına katılmak ve çekiliş sonucu Amerika yolunu tutmak için birkaç şart vardır. Geçtiğimiz senelerde başvuru şartlarından birisi pasaporttuPasaportu olmayan kişiler Green Card başvuru işlemlerini gerçekleştiremezdi, ancak bu sene alınan karar ile artık vize programına pasaportunuz olmadan da başvuru yapabileceksiniz. 2023 Green Card başvurularına pasaport olmadan başvurulabilecek.

Vize programına başvuru yaparken yaş sınırı bulunmuyor. 18 yaşının altına olan kişiler de vize programına katılabilir. Ancak başvuru şartlarından en önemlisi, başvuru yapan kişinin en az lise mezunu olmasıdır. Lise mezunu olduğunuz taktirde başvuru yaparken yaşınızın kaç olduğu hiç önemli değildir.

Green Card başvurusu ne zaman?

2022-09-07 12_05_42-Window

Son yapılan Green Card başvuru işlemi 2021 yılının 6 Ekim tarihinde başlamış ve 9 Kasım 2021 yıllında sona ermişti. Bu bilgilerden ışığında 2023 Green Card başvuru tarihi, bir önceki başvuru tarihileri ile aynı olacağı ön görülüyor. “Green Card başvurusu ne zaman?” sorusunun cevabına, 6 Ekim 2023 ve 9 Kasım 2023 tarihleri arası diyebiliriz.

Vize programına henüz başvurulamıyor. Ancak 6 Ekim 2023 tarihi itibaren bu işlemlerin başlayacağı düşünülüyor.

Green Card başvuru işlemlerinde nelere önem vermeliyiz?

Başvuru işlemi oldukça kolaydır. Ancak başvurunuzu yaparken varsa eşinizi ve çocuğunuzu başvuruya dahi etmeniz önemlidir. Ayrıca başvuru yaparken doğduğunuz ülke kontenjanını seçmeyi de unutmayın. Paylaştığımız bu iki bilgi eksikse, vize programına başvurunuz reddedilebilir.

TikTok veri tasarrufu yöntemi ile internet paketiniz bitmesin! TikTok ne kadar internet harcar? TikTok veri tasarrufu yöntemi ile internet paketiniz bitmesin! TikTok ne kadar internet harcar?

Green Card ne zaman açıklanıyor?

Genellikle vize programlarının sonuçları 7 ay içinde açıklanır. 2023 Green Card başvurularının 6 Ekim 2023’de başlanacağını düşünürsek, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 7 Mayıs 2024 yıllında açıklanır. Tabi bu tarih geçtiğimiz vize programlarına göre tahmin edilmiştir, ancak senelerdir başvuru tarihleri ve sonuçlarının tarihleri değişmemiştir.

Green Card Başvuru ücreti ne kadar?

GettyImages-1275464755

2023 Green Card başvuru işlemleri tamamen ücretsizdir. Başvuru şartlarını yerine getiren herkes vize programına ücretsiz başvurabilir. Başvuru işlemi için yukarıda bulunan  “Green Card başvurusu nasıl yapılır?” başlığımızı inceleyebilirsiniz.