OpenAI'ın GPT-4'ü piyasaya sürülmesinin ardından Microsoft'un metin üzerinden video oluşturan devrim niteliğindeki bir yapay zeka modeli geliştireceği söyleniyor.

Google yapay zekasının fotoğraf oluştururken sadece siyahi insanları kullanmasının ardında yatan hata bulundu! Google yapay zekasının fotoğraf oluştururken sadece siyahi insanları kullanmasının ardında yatan hata bulundu!

9 Mart'taki "Odakta Yapay Zeka - Dijital Başlangıç"  bilgilendirme etkinliğinde, Microsoft çalışanları, GPT-4'ün önümüzdeki hafta geleceğini söyledi. Ayrıca GPT serisi gibi Büyük Dil Modelleri ve Azure-OpenAI teklifleri hakkında bilgi verdiler.

GPT-3 ile hayatımıza giren ChatGPT, yapay zeka sistemlerinin ne kadar farklı alanlarda kullanılabileceğinin bir kanıtı oldu. ChatGPT, aynı bir insanla konuşma hissi veren bir sohbet robotudur. Kullanıcılarına pratik bilgiler, yazılım kodları, çözümler, hatta ve hatta istenilen bilgi doğrultusunda roman yazma gibi komplike işlemleri gerçekleştirebilen ChatGPT, istenen komutları kolaylıkla cevaplayabilir.

gpt4 (2)

GPT-3'ün günlük hayatımızda yine girmeyi başaran bir başka uygulaması ise, Dall-E'dir uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. DALL-E, metin üzerinden yazılan betimleme cümleleri ile resimler oluşturabilir. 
OpenAI'ın GPT-4 sayesinde daha tanıtılmayan teknoloji ürünleri ve hizmetleri için ilerleyen günlerde bir etkinlik düzenleneceği söyleniyor. Bahsedilen en önemli özelliklerinden birinin ise,  metin üzerinden video oluşturabilecek bir hizmet olması düşünülüyor. 

gpt4 (1)-1

Microsot'un Almanya teknoloji sorumlusu Andreas Braun,"Önümüzdeki hafta GPT-4'ü tanıtacağız, orada tamamen farklı olanaklar sunacak multimodal modellerimiz olacak - örneğin videolar" dedi.

"CTO, LLM'yi "oyun değiştirici" olarak nitelendiren Braun, "Makinelere doğal dili anlamayı öğretiyorlar ve daha önce sadece insanlar tarafından okunabilir ve anlaşılabilir olan şeyleri istatistiksel bir şekilde anlıyorlar" dedi.

Editör: Enes Sapmaz