Google'ın 2021 yılında ilk kez tanıttığı Dream Fields adlı üretken 3D AI (yapay zeka) sisteminin yeni ve geliştirilmiş bir sürümünü tanıttı.

Google'ın metni 3D olarak oluşturulmuş görüntülere dönüştürmek için tasarlanmış yeni nesil yapay zeka yazılımının adı DreamFusion.

googleai

DreamFusion nedir? Nasıl çalışıyor?

Google'ın metinleri 3D oluşturulmuş görüntülere dönüştüren yapay zekasına DreamFusion adı verilmiş. ArXiv'de yayınlanan yeni bilgilere göre araştırmacılar, Dream Fusion'ın tıpkı Dream Fields gibi, Neural Radiance Field (NeRF) isimli bir nöral ağ kullandığını ve bu ağın 2 boyutlu görselleri kullanarak ortaya karmaşık 3 boyutlu dizaynlar çıkarabildiğini belirtti.

Fakat Twitter'dan açıklama yapan Google araştırma bilimcisi Ben Poole, Google'ın Dream Fields'a güç veren OpenAI CLIP teknolojisini, şirketin kendi yapay zekası Imagen ile değiştirdiğini ve daha farklı bir yaklaşım sergilediklerini açıkladı. Yukarıda ve aşağıda görülen 3B modeller, Midjourney ile gördüğümüz kadar foto-gerçekçi değil. Bununla birlikte, 3D modeller doğru yüzey geometrisine, derinliğe sahip olduğundan ve hatta çeşitli aydınlatma koşulları için yeniden oluşturulabilir olduklarından kesinlikle etkileyici duruyorlar.

Ayrıca Poole, Twitter'da DreamFusion tarafından oluşturulan birkaç 3D modelin tek bir sahneye bile atılabileceğini açıklıyor. Poole,  "Yöntemlerimizi açık kaynak modelleriyle birleştirmek ve 3D nesli için yeni bir gelecek sağlamaktan heyecan duyuyoruz. Önceden eğitilmiş bir metinden görüntüye yayılma modeli kullanarak bir NeRF'yi sıfırdan optimize ettik. 3D veriye gerek yok!" yorumunda bulundu.

Meta Quest kullanıcıları, Microsoft Office uygulamalarını kullanabilecek! Meta Quest kullanıcıları, Microsoft Office uygulamalarını kullanabilecek!

Dreamfusion’ın kullanıma ne zaman açılacağıyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Bu yapay zekanın tıbbi alanda alınan görüntülerden ameliyat yapılacak organın yapısını tam olarak modelleme ya da indie oyun geliştiricileri için model oluşturmaya kadar birçok alanda kullanılabileceği belirtiliyor.

Editör: Burak Karahan