Son ayların teknoloji ilerlemelerinde başı çeken yapay zeka, bir çok kişiyi işinden etmiş, ünlü iş adamlarını korkutmuştu. Geçtiğimiz günlerde eski OpenAI kurucusu Elon Musk gibi önemli isimler, yapay zekanın önde gelen isimlerinden biri olan OpenAI'a karşı durumun ciddi olduğuna dair mektup gönderdiler.

Geçtiğimiz haftalarda ise OpenAI'ın yapay zekasına karşı rakip bir yapay zeka geliştiren Google, Bard adlı sohbet robotunu kullanıma sunmuştu. Ancak, ChatGPT ile yarışamayacak durumuda olan sohbet robotuyla ilgili önemli iddialar ortaya atıldı. Ortaya atılan iddialara göre, Google, OpenAI'ın yapay zeka aracı ile kendi yapay zekasını geliştirmişti.

chatgpt bard-1

xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı! xAI, Grok'un görüntü işleyebilen yeni model yapay zekasını tanıttı!

Bu iddiaların ardından Google, tüm iddialara cevap vermeye çalıştı. Ayrıca ortaya çıkan bazı raporlara göre iddiaların arkasında eski Google Al araştırmacısı yer alıyor. Ancak Google, veri kullanımıyla ilgili iddiaları net bir şekilde reddetti ve şirket sözcüsü Chris Pappas, konuya ilişkin bir açıklama yaptı: “Bard, ShareGPT veya ChatGPT’den alınan herhangi bir veri üzerinde eğitilmemiştir.”

Editör: Enes Sapmaz