Yeni Play Store politikalarını açıklayan Google, artık uygulama içinde gösterilen tam ekran reklamlara ve sahte VPN özellikleri içeren uygulamaları Play Store’de yayınlamayacak.

Yeni politikalar 30 Eylül 2022 yıllında devreye girecek ve bir uygulama içinde geçişlerde kullanılan tam ekran reklamlar gösterilmeyecek.  Bu engele ek olarak 15 saniyelik reklamlarda uygulama içinde yasaklanacak. Ayrıca hassas verilerin görüntülenmesini engelleyen FLAG-SOURCE özellğini engelleyen yazılımlar kullanan uygulamalarda Play Store’den kaldırılacak ve yasaklanacaklar.

Yeni kurallar ile beraber VPN uygulamalarına da kısıtlamalar getiriliyor. Bu kısıtlamalar ışığında VPN uygulamamalarında kullanılan veri tünelleme seçeneği sadece özel VPN uygulamalarında kullanılacak.

Konu ile ilgili açıklamalar yapan Google, şunları dile getirdi;

iPhone kullanıcılarına saç baş yoldurtacak gelişme! O kadar para ver ama... iPhone kullanıcılarına saç baş yoldurtacak gelişme! O kadar para ver ama...

Başka birinin (ör. başka bir geliştirici, şirket veya tüzel kişi) veya başka bir uygulamanın kimliğine bürünerek kullanıcıları yanlış yönlendiren uygulamalara izin vermiyoruz. Google Play'in güvenli ve saygılı bir platform olarak kalmasını sağlamak için bazı standartlar oluşturduk ve kullanıcılarımız için zararlı veya uygunsuz içeriği yasaklıyoruz.

Google’ın getirdiği bu yasaklar uygulama üreticilerini nasıl etkileyecek önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu kurallar uygulama yapımcıları ile Google arasında sorunlar çıkarabilir.