Doktorların o anlaşışmaz el yazılarıyla yazdığı reçeteler, dünyanın her yerinde bir sorun olmuştur. Hatalar bu reçetede yazanları anlayamıyor, kimi zaman eczacılar bile çözmekte zorlanıyor. Bununla ilgili birçok teknoloji şirketi çözüm üretmeye çalışmış ancak yıllar içerisinde bu çaba sonuçsuz kalmıştı.

Doktorların anlaşılması güç el yazısına çare üretmek isteyen Google devreye girdi. . Firma yaptığı bir sunumda yapay zeka ile bu kötü yazıların okunacağını belirtiyor.

google-doctors-handwriting

Google Lens ile sorunu çözecekler

Google'ın Hindistan'da düzenlediği yıllık konferansta, doktorların el yazısını çözmek için eczacılarla birlikte çalıştığını duyurdu. Google Lens'te kullanıma sunulacak olan özellik, kullanıcıların reçetenin fotoğrafını çekmesine veya fotoğraf kitaplığından yüklemesine olanak tanıyacak.

Yapay zeka kullanan bu görsel tarama sayesinde reçetede yazan ilaçlar uygulama üzerinden kullanıcılara gösterilecek.

Meta Quest kullanıcıları, Microsoft Office uygulamalarını kullanabilecek! Meta Quest kullanıcıları, Microsoft Office uygulamalarını kullanabilecek!

Bu özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda ise bir açıklama henüz yok. Google, dünya üzerinde en fazla Lens kullanıcısının Hindistan’da olduğunun da altını çizdi.

Editör: Burak Karahan