ABD'li teknoloji şirketi Google, Google'ın şirkete başvuran kadınlara ve Asyalı adaylara karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle, Çalışma Bakanlığı'na toplam 2 milyon 580 bin dolar tazminat ödemeyi...

Reklamlı Netflix geliyor! Resmi olarak doğrulandı Reklamlı Netflix geliyor! Resmi olarak doğrulandı

ABD'li teknoloji şirketi Google, Google'ın şirkete başvuran kadınlara ve Asyalı adaylara karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle, Çalışma Bakanlığı'na toplam 2 milyon 580 bin dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Adalet Bakanlığı ile varılan adli uzlaştırma sözleşmesi kapsamında Google, 2014-2017 yıllarında erkek meslektaşlarından daha az maaş alan 350.000 dolarlık 2.500 kadın mühendise 1 milyon dolar tazminat ödeyecek. Öte yandan, aynı dönemde Google'a iş başvurusunda bulunan 1.700 kadın ve Asyalı adaya, işe alımda ayrımcılığa maruz kaldıkları için toplam 230 milyon ABD doları olmak üzere 1 milyon ABD doları ödeme yapılacak. Anlaşma ayrıca, Google'ın gelecekte olası ayrımcılığı önlemek için gerekli düzenlemeleri geliştirmek için beş yıl boyunca yılda 250.000 ABD doları yatırım yapmasını şart koşuyor. Dört yıl önce, Çalışma Bakanlığı, federal hükümete bağlı sözleşmeli şirketler üzerinde yaptığı rutin inceleme sırasında Google'daki ayrımcı işe alma uygulamalarına dikkat çekti ve şirkete ücretlerde ve işe alımda ayrımcı davranışlar nedeniyle dava açmaya karar verdi. Google, bakanlığın maaş ödemesi ve adayların işe başvurma imkânı üzerinde çalıştığını ve cinsiyet veya etnik kökene dayalı ayrımcılık yapmadığını söyleyerek iddialarını reddetti. Dört yıl önce, federal hükümet tedarik şirketlerinin rutin bir incelemesi sırasında, Çalışma Bakanlığı Google'da ayrımcı istihdam uygulamalarını vurguladı ve şirketin maaş ödemesi ve istihdam ayrımcılığına karşı dava açmaya karar verdi. Google, ücretlerde ve adayların işe alma yeteneklerinde yaratılan işleri kabul ettiğini ve cinsiyete veya etnik kökene dayalı ayrımcılık yapmadığını söyleyerek bakanlığın iddialarını reddetti.