Google, yeni geliştirdikleri LaMDA yapay zeka botunu yakın zamanda piyasaya çıkarmayı planlıyor. Bu yapay zeka son zamanların en iyi ve en gelişmiş yapay zekası olacağı ve dil bilimi açısından inanılmaz başarılı olması beklendiği açıklanmıştı. Ancak eski bir Google mühendisi yaptığı açıklamalar ile LaMDa yapay zekasının ırkçı olduğunu ve dinlerle ilgili de çok farklı ifadeler kullandığını belirtti.

Google index sorunu! Sorun ile ilgili resmi açıklama geldi Google index sorunu! Sorun ile ilgili resmi açıklama geldi

Blake Lemoine isimli eski bir Google mühendisinin yaptığı açıklamada, Google yapay zekasının dinler ve ırklara karşı ön yargılı olduğunu ve bu konular hakkında ifadelerinin ırkçı olduğunu söyledi.

LaMDA yapay zeka botunun bir siyahi insanı taklit etmesi istendiğinde, ten rengi ile ilgili ırkçı espriler yaptığını eski mühendisimiz dile getirdi. Ayrıca yapay zeka botun “Müslümanlar, Hristiyanlardan daha vahşi” dediğini de doğruladı. Hem din hem de ırklar ile ilgili sarf ettiği sözler yapay zekanın etikliğini tartışılır duruma getirdi.

 Blake Lemoine bu durumu ismi belli olmayan bir ABD senatörüne belgeler ile paylaştığını ve bu nedenden ötürü Google’dan kovulduğunu dile getirdi.

google-lamda-6232aec0b1c71-sej-1520x800

LaMDA yapay zeka botu, Google’un en güçlü yapay zekası olduğu iddia edildi ve yapay zekanın geliştirilirken etik değerler hiç göz önüne alınmadığını Blake Lemoine tarafından ifade edildi.

Google yapay zekayı geliştirilirken ırkçı mühendisler kullandığını ve bu etik sorunun üstünün örtüldüğü belgeler arasında yer aldı. Ayrıca bu sorunu çözmeden piyasaya sürülmesi planlanan yapay zeka, Google içinde de sorunlar çıkardı. Google'un yaptığı harcamaları ve üç dönemlik gelirini almak için kusurları örtüğü dile getirildi.

Blake Lemoine göre yapay zekanın ön yargılarını nedenini, onu tasarlayan mühendislerden kaynaklandığını ifade etti. Google bu iddialara yanıt olarak; LaMDA yapay zekasının 11 farklı etik incelemeden geçtiğini ve sorunlu gelişimin yıl başında yayınlanan makalede dile getirildiğini ve üzerinde çalışıldığını belirtti.

Blake Lemoine geçtiğimiz aylarda LaMDa yapay zekasının canlandığını da dile getirmişti. Google’dan kovulan mühendisin intikam almak için bu tür yollara başvuruyor olabileceği de akıllara geldi.

Google tarafından geliştirilen en güçlü ve gelişmiş yapay zeka olduğu iddia edilen bu özellik hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bu yapay zeka gerçekten bu tür ön yargılara sahip olabilir mi? Yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşın.