E-Devlet ile evcil hayvan nasıl sahiplenilir? Sevimli bir dost sahiplenmek işte bu kadar kolay! E-Devlet ile evcil hayvan nasıl sahiplenilir? Sevimli bir dost sahiplenmek işte bu kadar kolay!

İnternette karşılaştığınız yabancı dilde bir dokümanı Google Dokümanlar yardımı ile Türkçe’ye veya hizmet içindeki farklı bir dile çevirebilirsiniz. Bu sayede bilmediğiniz bir dilde yazılmış metini anlayabilirsiniz. Bu işlem için yapılacak ilk adım, karşılaştığınız Word veya PDF dosyasını Dokümanlar’a eklemek olacaktır veya dosyalardaki metni Dokümanlar’da oluşturduğunuz boş bir dokümana yapıştırmak olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra çeviri işlemi yapmak oldukça kolaydır. Google Dokümanlar ile bir metin dosyasını veya metni farklı bir dile çevirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Google Dokümanlar’da çeviri nasıl yapılır?

  • Google Dokümanlar web sayfasını ziyaret edin. (Dilerseniz bu link ile direkt olarak Dokümanlar’a gidebilirsiniz.)
  • Çeviri yapmak istediğiniz dosyayı açın.
  • Menü çubuğunda bulunan “Araçlar” seçeneğine tıklayın.

2022-09-04 17_03_33-Window

  • Açılan pencerede “Dokümanı Çevir” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​2022-09-04 17_03_44-Window

  • Karşınıza gelen sayfada çeviri belgenizin ismini girin.
  • “Dil seçin” bölümüne tıklayın ve açılan pencerede metni çevirmek istediğiniz dili seçin.

​​​​​​​2022-09-04 17_04_56-Window

  • Çevir seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​2022-09-04 17_05_48-Window

  • Çeviri belgeniz yeni sekmede açılacaktır.

Orijinal belge ve çeviri belgeniz Dokümanlar’da iki farklı dosya olarak gözükür. Dilediğiniz zaman iki dosyadan birisini silebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Çeviri özelliği “Araçlar” sekmesinde gözükmüyor ise çevirmek istediğiniz dosya Google Dokümanlar biçiminde değildir. Çevirmek istediğiniz dosyayı doğru biçime dönüştürün ve tekrar adımları deneyin.

Dokümanlar’da çeviri özelliği Google Çeviri alt yapısını kullanır. Çeviri %100 doğru olmayabilir ama okuyan kişi için konu hakkında bilgi verebilir. Her geçen gün çeviri özelliği gelişiyor ve çevirisini yapmak istediğiniz metindeki yazılar doğru dil bilgisi ile yazılmış ise çevirinin doğruluğu artacaktır.

Google Dokümanlar mobil uygulamasında çeviri nasıl yapılır?

Mobil Dokümanlar uygulamasında bir dosyayı direkt olarak başka bir dile çeviremezsiniz.  Bir belgeyi veya metni farklı bir dile çevirmek için Google Dokümanlar’ı bilgisayarınızdan açmanız gerekir. Ancak çevirmek istediğiniz metin veya belge telefonunuzda kayıtlı ise bu dosyayı Google Dokümanlar uygulamasına yükleyin ve daha sonra Dokümanlar web sayfasını ziyaret edin. Aynı Google hesabını kullanıyorsanız, Dokümanlar'a eklenen dosya bilgisayarınızda da gözükecektir. Bu sayede telefonunuzda bulunan dosyayı çevirmek için alternatif bir yok geliştirebilirsiniz.

Google Dokümanlar ile çeviri işlemi sizce verimli bir özellik midir? Google Çeviri’nin çeviri yeteneğini beğeniyor musunuz? Düşüncelerinizi bizim ile yorum olarak paylaşabilirsiniz.