Google, ücretsiz olarak kullanıcılarına sunduğu Chrome web tarayıcı mobil uygulamasına yeni bir özellik getirmeyi hedefliyor. Android telefonlarda çalışan bu özellik sayesinde, tarayıcınızın gizli sekme özelliği ile açtığınız gizli sekmeler artık daha gizli ve güvenlikli olacak. Yeni özellik resmi olarak mobil uygulamaya gelmemiş olsa da haberin detaylarında anlatacağımız yöntem sayesinde şimdiden kullanabileceksiniz.

Google Chrome mobil uygulamasına gelen yeni özellik gizli sekmeleri parmak izi kilidi ile koruyacak. Yani tarayıcınızın gizli sekmesinde bir siteyi ziyaret ettikten sonra farklı bir uygulamaya geçtikten sonra veya Chrome’dan çıkıp girdiğiniz zaman sizden gizli sekmeye erişim için parmak izi kilidini açmanız istenecek. Parmak izi sahibi dışında kimse açık olan gizli sekmelere ulaşamayacak. Bu sayede gizli sekmenizi kapatmanıza gerek kalmayacak, çünkü parmak izi sahibi hariç kimse gizli sekmelere ulaşamayacak.

Google Chrome Android mobil uygulamasında kullanılan gizli sekme parmak izi kilidi, tam olarak ne zaman resmi güncelleme ile bütün kullanıcılara sunulacak belli değil, ancak bu özelliği şimdi kullanmak isteyen kullanıcılar haberin detaylarında bulunan adımları takip edebilir. Hadi hemen başlayalım.

Google Chrome gizli sekme parmak izi kilidi

Gizli sekmede ziyaret ettiğiniz sayfaların parmak izi ile korunmasını ve telefonunuzu eline geçiren kişiler tarafından erişilememesini istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Google Chrome mobil uygulamanızı başlatın.
  • Arama çubuğuna “chrome://flags/#incognito-reauthentication-for-android” yazın ve aratın.

chrome-parmak-izi (1)

  • Açılan sayfada “Enable device reauthentication for Incognito” kısmında bulunan “Default” seçeneğine dokunun.

chrome-parmak-izi (2)

  • Açılan pencerede “Enabled” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​chrome-parmak-izi (3)

  • Google Chrome uygulamasını kapatın ve yeniden başlatın.
  • Sağ üst bölümde yer alan üç noktaya dokunun ve ardından şu adımları takip edin. Ayarlar > Gizlilik ve güvenlik.
  • Gizlilik ve güvenlik kısmında bulunan “Chrome’dan ayrıldığınızda Gizli sekmeler kitlensin” seçeneğinin yanında bulunan anahtarı açık konuma getirin.

​​​​​​​chrome-parmak-izi (4)

  • Parmak izinizi doğrulayın ve kilidi aktif edin. (Parmak izi kilidiniz yok ise oluşturun.)

Gizli sekmeler için parmak izi kilidini aktif duruma getirdikten sonra gizli sekmede açtığınız sayfalar uygulamadan ayrıldığınızda parmak izi kilidi ile korunur. Uygulamadan ayrıldıktan sonra tekrar gizli sekmeye ulaşmaya çalıştığınızda “Gizli modun kilidini aç” uyarısı alırsınız. “Gizli modun kilidini aç” bölümüne dokunduktan sonra parmak izinizi okutarak gizli sekmelere ulaşabilirsiniz.

Monitörün sesi nasıl açılır? Monitörün sesi nasıl açılır?

Parmak izi kilidi ile uygulamaları ve uygulama içinde bölümleri güvenlik altına alma işlemi her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Gerçekten bir güvenlik katmanı olarak parmak izi kilidi oldukça başarılıdır. Peki, Google Chrome’un gizli sekmeleri parmak izi kilidi ile koruması özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.