Gmail, Google tarafından kullanıcılara sunulan ücretsiz bir e-posta hizmetidir. Gmail ile e-posta adresine sahip olduğunuz herkese e-posta gönderebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya gibi hizmetlere kayıt olurken de kullanılabilir. Google hesabınız var ise Gmail hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Gmail’de kullanılan ad, Google hesabınızı oluştururken yazdığını kullanıcı adıdır. Ancak kullanıcılar diledikleri zaman Gmail kullanıcı adını değiştirebilirler.

Gmail’de kullanıcı adınızı değiştirmek için web sayfasını kullanmanız gerekir. Mobil uygulamada kullanıcı adı değişmez.  Gmail kullanıcı adınızı değiştirmek sadece Gmail’de kullanılan adı değiştirir, Google adınız değişmez. Ayrıca Gmail’de e-posta adı değiştirilemez. Siz de Gmail kullanıcı adı değiştirme adımlarını öğrenmek istiyorsanız, haberimizin detaylarında bulunan adımları inceleyebilirsiniz.

Gmail kullanıcı adı değiştirme nasıl yapılır?

 • Gmail web sayfasını ziyaret edin. Gmail oturumunuz açık değil ise hesabınıza giriş yapın.
 • Ana sayfanın sağ üst tarafından bulunan ayarlar simgesine tıklayın.

2022-09-01 17_08_06-Window

iPhone sıcaklığı nasıl ölçülür? iPhone sıcaklığı nasıl ölçülür?
 • Açılan pencerede “Tüm ayarları görüntüleyin” seçeneğine tıklayın.

2022-09-01 17_08_24-Window

 • “Hesaplar ve içe aktarma işlemi” bölümüne tıklayın.
 • “Postaları şu adresten gönder” bölümünün sağ tarafında bulunan “bilgileri düzenle” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​2022-09-01 17_08_41-Window

 • Açılan pencerede “Ad” bölümünde bulunan boş kutuyu işaretleyin, yeni kullanıcı adınızı yazın ve “Değişiklikleri kaydet” seçeneğine tıklayın.

2022-09-01 17_09_00-Window​​​​​​​

 •  Gmail adınız değişecektir. Google hesabınızın adı ise aynı kalmaya devam edecektir.

Gmail adınızı değiştirmenin bir diğer yöntemi de, Google adınızı değiştirmektir, ancak bu değişiklik bütün Google hizmetlerinde bulunan kullanıcı adlarınızı değiştirir.

Kullanıcı adı değişikliği, e-posta adresinizi değiştirmez. Gmail e-posta adresinizi hiçbir şekilde değiştiremezsiniz. Sadece yeni bir e-posta adresi açmak, e-posta adresinizi değiştirmeye yarar.

Gmail kullanıcı adı değiştirirken uymanız gereken kurallar:

Google topluluk kuralları gereği, spam ve kötüye kullanım politakarı nedeni ile her kullanıcı adına izin vermez. Belirli kurallara uyduğunuz sürece istediğiniz her kullanıcı adını kullanabilirsiniz. Bu kurallar aşağıda listelenmiştir.

 • Kullanıcı adınız 6-30 karakter uzunluğunda olmalıdır. Daha uzun veya kısa karakter uzunluğuna sahip kullanıcı adlarını kullanamazsınız.
 • Kullanıcı adınız harf (a-z), rakam (0-9) ve nokta içerebilir.
 • Kullanıcı adlarında "ve" işareti (&), eşittir (=), alt çizgi (_), apostrof ('), kısa çizgi (-), artı (+), virgül (,), köşeli ayraç () veya art arda birden fazla nokta (.) olamaz.
 • Kullanıcı adları alfanümerik olmayan (Latin alfabesi harfleri ve Arap rakamları dışındaki) karakterlerle başlayabilir veya bitebilir [nokta işareti (.) hariç]. Bu kural haricinde, Gmail adreslerinde nokta kullanılması sorun yaratmaz.