İklim değişikliği sonucunda yaz geceleri her geçen gün daha da sıcak ve tehlikeli hale gelmeye başladı. The Lancet Planetary Health dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, 2100 yılına kadar aşırı sıcak gecelerden ölüm riskinin 2016'ya göre tam 6 kat artması bekleniyor. Ve bu küresel ısınma tahminlerinin en iyimser hali sonucunda öngörülen hesap.

Mısır kraliçesi Nefertiti bulundu mu? Mısır kraliçesi Nefertiti bulundu mu?

Araştırmacılar, sıcak gecelerin hem daha sık hem de daha yoğun hale geldiğini belirtiyor. Gezegenin gelecekte ne kadar ısınacağını bilmiyoruz, ancak bilim insanlarının en iyi ve en kötü durum senaryoları için tahminleri var.  Gelecekteki iklim değişikliği için daha orta yol tahminine bakıldığında, yüzyılın sonuna kadar sıcak geceler yüzde 75,6 daha sık hale geliyor. Bunaltıcı bir gecenin ortalama yoğunluğu 20.4 santigrat dereceden (68.7 Fahrenhayt derece) 39.7 santigrat dereceye (103.5 derece Fahrenheit) iki katına çıkıyor.

Bilim insanlarından oluşan uluslararası bir işbirliği, 1981'den 2010'a kadar olan tarihi verileri kullandı ve bunu, özellikle Doğu Asya'daki 28 şehre bakarak gelecekteki ölüm riskini tahmin etmek için iklim modellerine uyguladı. Araştırmalarını küresel bir veri kümesine genişletmek için çalışmalarını sürdürmeye de devam ediyorlar.

2022-08-11 11_13_00-Window

Sıcak günler zaten insanlar için acımasız olsa da, sıcaklıklar akşama kadar yüksek kalırsa ölüm riski yüzde 50'ye kadar artıyor. Sıcak günler vücudu strese sokar, kalbi ve ciğerleri zorlar. Gece genellikler vücudumuzu dinlendirdiğimiz ve iç sıcaklığımızı düşürebildiğimiz zamanlardır. Hala rahatsız edici derecede sıcaksa ve gece boyunca sağa sola dönüp dönüyorsanız bunu yapmak daha zordur. Isı stresi, sonunda ölüme yol açabilen sıcak çarpmasına neden olabilir. Uykusuzluk da ayrıca bağışıklık sistemlerimizi zayıflatabilir, zihinsel sağlığı etkileyebilir ve çok çeşitli sağlık koşullarını ağırlaştırabilir.

Tarihsel olarak daha ılıman sıcaklıklara sahip yerler daha büyük risk altında olabilir. Çoğu zaman, bu yerler aşırı yüksek sıcaklıklar düşünülerek inşa edilmez. İnsanlarda klima olmayabilir mesela. Bu, özellikle bu yaz rekor kıran sıcak hava olaylarından muzdarip olan Birleşik Krallık için bir sorun oldu . Met Office'in geçici rakamlarına göre Birleşik Krallık Temmuz ayında şimdiye kadarki en sıcak gecesini yaşadı . Bir ön analize göre, bu sıcak hava dalgası İngiltere ve Galler'de 948 kişiyi öldürmüş olabilir .

Yeni çalışmanın ortak yazarı ve UNC Gillings Küresel Halk Sağlığı Okulu'nda iklim bilimcisi olan Yuqiang Zhang, bir basın açıklamasında, "Gece sıcaklıklarının artması konusu günümüze kadar çok ihmal edildi" dedi.

Zhang açıklamasında şunları söyledi:

"Bunun artık değişmesi gerekiyor. Yetkililer, kavurucu sıcak günlerde insanları önlem almaları konusunda sık sık uyarıyor. Ancak uyarı sistemlerinin de gece risklerini ele alacak şekilde tasarlanması gerekiyor. Özellikle hassas nüfuslar ve ek klima masraflarını karşılayamayacak düşük gelirli topluluklar için sıcaklar ciddi sağlık riskleri oluştururken, insanlar tehdidi ciddiye alırsa, birbirleriyle görüşür ve sakin kalmanın güvenli yollarını bulursa ölümler büyük ölçüde önlenebilir."