Kaybolmuş Beyaz Balina ilk olarak bu 2 Ağustos Salı günü evden kilometrelerce uzakta görüldü. Yetkililer, hayvanın durumuna endişelenmesi üzerine yardım etmek için, balinayı yem ile beslenmeye çalıştı.

Balina evinden 70 kilometre uzakta 

Evinden uzak balina, Paris'ten yaklaşık 70 kilometre uzakta rastlanıldı. Ayrıca yerel yetkililer, deniz canlısı için çok ihtiyaç duyulan bazı besinleri sağlamak için birlikte çalışmaya başladılar. Bunun yanı sıra kayıp hayvan sadece zayıf değil, aynı zamanda sağlığın kötü durumda olduğunu gösteren 'cilt değişiklikleri'ne rastlanıldığı belirtiliyor.

beyaz balina fransada (1)

Bununla birlikte, Fransız Deniz Memelileri Araştırma Grubu Başkan Yardımcısı Gerard Mauger'e göre, memeli hayvan su yüzeyinde çok az zaman harcadı.

Sea Shepherd France bu durumla ilgili bir tweet attı: "Beluga'nın (Beyaz Balina) kaderini önemseyen herkese: mesafenizi korumak önemlidir. Bu talimatlara saygı duyarak ona yardım etmemize yardım edin, hayvanın ilgisi meraktan üstündür."

Ayrıca bir çevreci olan Lamya Essemlali bu ifadeyi yineleyerek şunları söyledi: "Ortam beluga için pek hoş değil, Seine Nehri çok kirli ve deniz memelileri gürültüye karşı son derece hassas.

Seine Nehri'nde kaybolan bir katil balina ölü bulundu

Ayrıca Lamya Essemlali, beyaz balinanın kaybolmuş bir orka ile aynı kaderi paylaşmamasını istemediğini belirterek, "Acil olan balinanın orka ile aynı kaderi paylaşmasını önlemek için onu beslemek" dedi. Lamya'nın bahsettiği orka, kaybolduktan sonra okyanusa geri dönemediği için Mayıs ayında Seine Nehri'nde ölü bulundu.

beyaz balina fransada (1)-2

Z kuşağı dertli: Türkiye'de arabesk dinleme oranı 3 yılda 4 kat arttı Z kuşağı dertli: Türkiye'de arabesk dinleme oranı 3 yılda 4 kat arttı

Otopsiden sonra, yetkililer katil balinanın büyümemiş bir dişi olduğunu öğrendi ve hayvanın kafatasının tabanına yerleşmiş bir kurşun buldu. Bulgular katil balinanın (orka) nasıl öldüğü hakkında spekülasyonlara yol açtı.

beyaz balina fransada (1)-1

Hayvanın ölümüyle ilgili yayınlanan raporda, "merminin hayvanın vücuduna girdiği anın tarihini belirlemek mümkün değil" olarak belirtildi.