Ford, Formula 1'in şampiyon takımı Red Bull için motor tedarikçisi olmak için görüşmelere başladı. 

Red Bull F1 takımı 4 takımlar ve 4 sürücüler şampiyonluğu kazanmasına rağmen Renault ile olan güç ünitesi anlaşmasını rafa kaldırmış ve Honda motoruna geçmişti. Daha sonra ise Honda Formula 1'den çekilme kararı almış ve Red Bull kendi motor fabrikasını kurup kendi motorunu üretmeye başlamıştı.

Red Bull Powertrains projesi kapsamında, Mercedes merkezinden çalışanlar transfer edilmiş ve güç ünitesi problemi çözülmüştü. Fakat son dönemde 2026 yılı için Porsche için güç ünitesi anlaşması kapsamında görüşmeler de gerçekleştirildiği basına yansımıştı. Bu görüşmeler sonucunda Stuttgart merkezli şirketin güç ünitesinin hibrit bileşenlerini tasarlaması, Red Bull'un ise diğer kısımlar üzerinde çalışması kararlaştırıldı. Ancak daha sonra  Porsche'nin Red Bull Technology'den hisse almak istemesi ve bunun sonucunda Formula 1 projesinde söz sahibi olmaları Red Bull tarafında olumlu karşılanmamış ve anlaşma suya düşmüştü.

Ford devreye girdi

10-Ford-Pula-Rally1-WRC

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) üzerinde Ford ile Red Bull arasında bir ortaklık söz konusu ve bu bağlantı kullanılarak Ford'un Formula 1'e giriş yapmak istediği belirtiliyor.

İlk detaylara göre Ford'un Red Bull ile olası iş birliği durumunda Amerikalı otomotiv devinin güç ünitesi üreteceği belirtiliyor. Yani Red Bull'un F1 araçlarının motorları Ford tarafından sağlanacak. Ancak bu girişim ile ilgili detaylar henüz belirsiz.

Dünyanın en değerli 10 otomobil markası açıklandı! Zirvede bir ilk... Dünyanın en değerli 10 otomobil markası açıklandı! Zirvede bir ilk...

Ayrıca 3 yıl içinde tekrar Formula 1'e dönmeyi düşünen Honda'nın da bu denkleme girmek isteyebileceği belirtiliyor. Honda'nın Red Bull ile bir anlaşmaya yapması zor gözükse de AlphaTauri'nin satın alması daha yüksek ihtimal gibi duruyor.