Dün akşam saatlerinde başlayan ve Facebook, WhatsApp ve Instagram servislerinde yaşanan 7 saatlik erişim problemiyle ilgili resmi açıklama geldi. Pro...

Yüzüklerin Efendisi dizisinden yeni video paylaşıldı! Yüzüklerin Efendisi dizisinden yeni video paylaşıldı!
Dün akşam saatlerinde başlayan ve Facebook, WhatsApp ve Instagram servislerinde yaşanan 7 saatlik erişim problemiyle ilgili resmi açıklama geldi. Problemin nedeninin "hatalı bir konfigürasyon" olduğu ve kullanıcı verilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığı belirtildi.

Facebook, WhatsApp ve Instagram neden çöktü?

Facebook'un altyapı direktörü Santosh Janardhan, yaşanan 7 saate yakın erişim sıkıntısıyla ilgili konuştu. Janardhan'ın şirket sitesi üzerinden yayınladığı açıklamaya göre sorunun hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığı açıklandı. Şirketin operasyonlarda kullandığı sistemleri de çalışamaz hale getiren bu konfigürasyon hatası için, Janardhan "Platformlarımızda bugün yaşanan kesintiden dolayı tüm dünyada bize güvenen kişi ve şirketlerden özür dileriz" ifadesini kullandı.

Kullanıcı bilgileri çalındı mı?

Şirket, kullanıcı bilgilerinin çalındığını yalanladı ve bilgilerin çalındığına dair bir delil bulunmadığını söyledi. New York Times'ın (NYT) ismini vermek istemeyen şirket çalışanlarına dayandırdığı haberinde ise bir siber saldırıdan şüphelenildiği kaydedildi. Problemin Facebook'un şirket içi iletişimini de etkilediği ve çalışanların "Zoom" uygulaması üzerinden iletişim kurmaya çalıştığı bildirildi.