Facebook, platformunda yer alan sahte incelemelerin önüne geçmek amacıyla 'Topluluk Geri Bildirimi' politikasını değiştirme

Telegram'ın Premium aboneliği sızdırıldı! İşte ücreti Telegram'ın Premium aboneliği sızdırıldı! İşte ücreti
Facebook, platformunda yer alan sahte incelemelerin önüne geçmek amacıyla 'Topluluk Geri Bildirimi' politikasını değiştirme kararı aldı. Facebook, kötü amaçlı kişilerin işletme sayfalarında sahte geri bildirimler yollamasını önlemek amacıyla kullanıcı incelemelerini tekrar gözden geçirecek . Şirket, bu bitmek bilmez sorunu düzeltmek için 'Topluluk Geri Bildirimi' politikasını güncelledi.

Facebook, sahte incelemelerin önünü alacak

Facebook, potansiyel olarak kötüye kullanım amaçlı incelemelere karşı zaten önlem alıyor olsa da, yeni politika bu kuralları artık yazılı ve resmi hale getirecek. Geçtiğimiz günlerde Facebook'un kullanıcılar için sunduğu yeni yönergeler, müşterileri memnun etmek isteyen bir işletmenin para iadesi veya diğer ücretsiz şeyler almak isteyen kişilere karşı koruma sağlamaya başlamıştı. Ayrıca bu yeni politika, işletmelerin sayfalarına kullanıcı çekmek amacıyla rastgele kişilere ödeme yapıp aşırı olumlu incelemeler satın almasını da engelleyecek. Yayından kaldırılacak olan diğer incelemeler ise, işletmeyle hiçbir ilgisi olmayan, uygunsuz içerik veya grafikler barındıran spam içerikler olacak. Bir müşteri veya işletme bu kurallardan herhangi birini ihlal ederse, Facebook söz konusu olan incelemeleri kabataslak inceleyerek kaldıracağını söyledi. Ayrıca işletmelerin ürün etiketlerine ve listelerine erişimini engelleyeceğini hatta ve hatta "Meta ürün veya özelliklerinin herhangi birine veya tümüne erişimi" askıya alacağını veya yasaklayacağını belirtti. Artık bu yeni politika çerçevesinde tekrarlanan suçlar çerçevesinde Facebook, hesapları askıya alabilir veya platformdan tamamen yasaklayabilir.

TikTok tasarımı geliyor

Mark Zuckerberg ve diğer Meta yöneticileri, bir süredir TikTok ile rekabet etmenin en büyük öncelikleri olduğunu açıkça belirtti. Şimdi ise bu planlar dahilinde Facebook uygulamasında önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyorlar ve bu yönde ilk detaylar da gelmeye başladı. Facebook uygulamasının başındaki isim Tom Alison, amaçlarının Facebook’u TikTok’un “Sizin için” akışına benzer bir şekilde, büyük ölçüde önerilere dayanan bir “Keşif Motoru”na dönüştürmek olduğunu söyledi. The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Facebook’un ana akışının, sayfalardan, içerik oluşturuculardan ve henüz takip etmediğiniz kişilerden önerilen içeriği büyük ölçüde öne çıkaracak şekilde değiştirilecek yeni bir tasarım üzerinde çalışılıyor. Facebook ana akışınızı bir “Keşif Motoru”na dönüştürmek isteyen şirket, artık size daha çok bağlantınız olmayan içerik gösterecek. Öneriler esas olarak Instagram’ın Reels’i de dahil olmak üzere bağlantısız içerikten gelecek ve kullanıcılar akışlarında arkadaşlarından ve ailelerinden daha az gönderi görecek. Plana göre ayrıca, kullanıcıları söz konusu “Keşif Motoru”ndan daha fazla içerik paylaşmaya teşvik etmek amacıyla Messenger’ın gelen kutusu Facebook uygulamasına yeniden entegre edilecek.