Facebook Canlı Alışveriş etkinlikleri veya mezatlar, Meta'nın kısa biçimli videoya geçiş sürecinde vazgeçilen bir diğer özellik oldu. Meta şirketinin internet sitesinde yapılan duyuruya göre Facebook'taki canlı alışveriş etkinlikleri kullanımdan kaldırılacak. Kullanıcılar tarafından az bilinen bu özellik, Facebook İşletme sahiplerinin ürünlerini canlı videolarda takipçilerine sergilemelerine izin veriyordu. Ayrıca bu özellik ile satıcılar, yaklaşan canlı alışveriş oturumları hakkında sayfasının takipçilerini bilgilendirebilir ve Messenger aracılığıyla ödeme alabiliyordu.

facebook mezatları artık kapanıyor (1)-2

Facebook mezatları, Reels'in kurbanı oldu

Meta, bu tür oturumlar yerine satıcılardan Reels ve Instagram'ın Reels video formatı ile ürünlerini sergilettirmeyi planlıyor. Meta paylaştığı bir gönderisinde, "Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli videoya çevrilirken, odağımızı Meta'nın kısa biçimli video ürünü Facebook ve Instagram'da Reels'e çeviriyoruz" dedi.

facebook mezatları artık kapanıyor (2)

Küçük Mark Zuckerberg NFT oluyor! Instagram'ın NFT özelliği kullanılabilecek Küçük Mark Zuckerberg NFT oluyor! Instagram'ın NFT özelliği kullanılabilecek

Meta'nın, özellikle bu yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar dolarlık yıllık gelir oranına ulaştığı gerçeği göz önüne alındığında, Reels reklamlarının daha fazla e-satıcıya ulaştırması pek de şaşırtıcı değil. Arkadaşlarını Meta platformlarında görmeyi özleyen kullanıcıların üzüntüsüne, bir de şimdi bu eklendi. Ancak son zamanlarda kullanıcı tarafından yönlendirilen bir tepki sayesinde Instagram, öneri ve video merkezli özelliklerinin testinde ufak bir geri adım attı (şimdilik). Facebook mezatlarına artık son verecek olan şirket, satıcıların ürünlerini etiketleme yöntemiyle satmaları gerektiğini vurguladı.

Reels videoları şirketi kurtarma planı olarak görülüyor

Ayrıca Meta'nın halka açıldıktan sonraki ilk üç aylık gelir kaybı ışığında, CEO Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram'da Reels videolarını şirketin bir kurtarma planını olarak işaret etti. Bunun yanı sıra Instagram kullanıcıları artık zamanlarının yaklaşık yüzde 20'sini uygulamada Reels izleyerek geçiriyorlar. Ancak yeniden belirtmek gerekirse kullanıcılar bu zamanlarının önemli bir kısmı yeniden yayınlanan TikTok videolarını izleyerek harcadı. Bu da, platformun rakiplerinden videoları geri plana almak için bazı algoritmik ince ayarlar yapmasına yol açtı.

facebook mezatları artık kapanıyor (1)

Bu arada Meta, kullanıcıların Reels'te daha orijinal içerikler oluşturması için baskı yapmaya devam ediyor. Geçen ay Instagram, herkese açık Instagram hesaplarında paylaşılan videoları otomatik olarak Reels'e dönüştürmeyi ve Reels oluşturmayı kolaylaştırmak için bir dizi şablon ve araç eklemeyi test etmeye başladı.

facebook mezatları artık kapanıyor (1)-3

Facebook mezatları veya canlı alışveriş etkinlikleri ne zaman kapanıyor?

Son olarak şirketin internet sitesinde yaptığı duyuruya göre Facebook'taki mezatlar 1 Ekim'de kullanımdan kaldırılacak.