İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da bir eve radyatör takmakya giden 50 yaşındaki tesisatçı Peter Allan, evdeki parkelerin altında bir viski şişesinin içine gizlenmiş 135 yıllık notu buldu.

Ev sahibi Eilidh Stimpson'a haber veren Allen, evdeki parkelerin altında bulduğu not ve viski şişesini kadına verdi.  Evdeki parkelerin altından çıkan notu okumak için sekiz ve on yaşlarındaki iki çocuğunun okuldan çıkmasını bekleyen Eilidh Stimpson, okuduğu not karşısında oldukça şaşırdı.

315737713_10160254702890561_174112950705760379_n

Hazine sanmıştık

BBC'ye konuşan Stimpson, buldukları şeyin bir hazina olabileceğini düşünndüklerini belirtti ve şunları söyledi:

"Çocukları okuldan aldığımda onlara çok heyecanlı bir şey söyleyeceğimi anlattım. Onlar da, ‘Hot dog mu yiyeceğiz’ diye sordular heyecanla. Birkaç tahmin daha yürüttüler ancak hiçbiri değildi. Sonunda evde içinde mesaj olan bir şişe bulunduğunu söyleyince belki bir hazine olduğunun işaretidir diye çok heyecanlandılar."

"Bu şişeyi kim bulursa..."

Şişeyi açmaya çalışan Stimpson ve çocukları bunu başaramayınca şişeyi çekiçle kırdı ve notu bu şekilde çıkardı. Kağıtta ise iki ustanın imzası ve notu bulan kişiye mesajı vardı:

"James Ritchie ve John Grieve bu zemini döşedi ama viskiyi içmediler. 6 Ekim 1887. Bu şişeyi kim bulursa, tozlarımızın yolda uçuştuğunu düşünebilir."

6378c8fc86b24521e8454532

135 yıllık olduğu anlaşılan notu çıkarırken şişeyi kıran Eilidh, kendini kötü hissedince şişenin parçalarını toplayp bir saklama kabına koydu. 

Stimpsonların bir aile dostu 1881 nüfus sayımına baktı ve sadece birkaç kilometre ötede, Edinburgh'un Newington bölgesinde yaşayan bu adamların isimlerine ulaştı ancak daha fazla bilgi edinemedi.

Kendi mesajlarını ekleyecekler

Ancak İskoçya Ulusal Kütüphanesi'ndeki bir küratör, aileye notu korunaklı bir ortamda saklamalarını tavsiye etti. Eilidh, "Birkaç şey sipariş edeceğim ve sonra da notu şişenin bir parçasıyla çerçeveleyeceğiz. Buna sahip olmak çok heyecan verici" dedi. Üstelik Stimpsonlar yeni bir notla birlikte, notun kopyasının bulunduğu bir şişeyi üzeri kapatılmadan deliğe geri koyacaklarını da söyledi.

Şişeyi bulan tesisatçı ise olay sonrasında şunları söyledi:

"Hepsi biraz tuhaf ama ne keşif! Yerdeki deliği açtığım yer, tam olarak şişenin bulunduğu yerdi"

Sahibinden satılık İspanyol köyü: İstanbul'dan alacağınız bir daireden daha ucuz Sahibinden satılık İspanyol köyü: İstanbul'dan alacağınız bir daireden daha ucuz

Eilidh Stimpson ise bu keşifle ilgili, "İnanılmaz derecede şanslıydık ve sosyal medyada paylaştığımda herkesin bunun bizim kadar ilginç olduğunu düşünmesine sevindim. Tüm bu kasvetin ortasında olumlu bir habere sahip olmak oldukça güzel. Şimdi, notu korumamız ve gelecek nesillerin keşfetmesi için kendi mesajımızla değiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Onca zaman orada olduğunu ve sonsuza kadar orada olabileceğini düşünmek inanılmaz. 1970'lere ya da daha yakın bir tarihe ait değil, çok daha eskilere ait" diye konuştu.