Helikopter ve jetpack birleşimi yeni hava aracı: CopterPack Helikopter ve jetpack birleşimi yeni hava aracı: CopterPack
Evcil hayvanlarımıza bakarken onlar hakkında bilgi sahibi olmamız ve onların ihtiyaçlarını anlamamız önemlidir. Kedi, köpek, balık, tavşan ve daha fazlasıyla ilgili aslında bildiğimizi düşündüğümüz bazı şeyler doğru değil. İşte evcil hayvanlarımızla ilgili doğru olduğunu düşündüğümüz 8 yanlış bilgi:

1- Havuç, tavşanlar için iyi bir yemek midir?

Birine sorduğunuzda muhtemelen tavşanların favori besininin havuç olduğunu söyler ama bu yanlıştır. Bugs Bunny nedeniyle herkesin zihnine böyle bir bilgi yerleşmiştir. Tavşanlar daha çok saman, ot ve yapraklı yeşillikleri yerler. Gidip havuç veya diğer kök sebzeleri kazıp yemezler. Havuçlar, tavşanların normalde yediği şeylerden daha tatlı olduğu için onların hoşuna gider ancak bir veterinere sorduğunuzda tavşanınıza havuç verirseniz , onları temel gıda olarak değil, sadece bir ödül olarak vermenizi önerecektir.

2- Köpekler siyah-beyaz mı görür?

Köpeklerin bizimkiyle aynı renk görüşüne sahip olmadığı doğrudur, ancak bu onların siyah beyaz gördükleri anlamına gelmez. Biz insanların gözlerinde üç tip koni hücresi vardır ve bunlar kırmızı, yeşil ve maviyi algılayabilirler. Köpekler de dahil olmak üzere diğer çoğu memelinin yalnızca iki türü vardır: mavi ve kırmızı ile yeşil arasında bir renk. “Renk körü” olan ve kırmızıyı yeşilden ayırt etmekte zorlanan bir arkadaşınız varsa, bu köpeğinizin gördüğüne benzer . Köpeklerin “yeşil kör” olduğunu söylemek daha doğru olur. Hala çoğu rengi gayet iyi görebilirler ve maviyi de bizim gördüğümüz gibi görürler.

3- Japon balıkları fanuslarda yaşayabilir mi?

Japon balıkları satın aldığınızda genellikle küçüktür, ancak bunun nedeni yavru olmalarıdır. Yetişkin bir akvaryum balığı en az 20 galona ihtiyaç duyar ve bu balık başınadır. Fanuslarda yaşayan Japon balıkları genellikle hastadır ve genellikle birkaç yıldan fazla yaşamazlar. Yani onları fanusların içinde ölüme terk ediyoruz...

4- Kedilere süt vermek iyi bir şey midir?

Yavru kediler, yavru memeliler gibi annelerinden süt içerler ve küçükken ara sıra bir tabak sütün tadını çıkarabilirler. Ancak yetişkin kediler genellikle laktoz intoleransıdır. Sütün tadını beğenebilirler, ancak daha sonra ishal olurlar. Yetişkin kedinizin normal diyetine sütü dahil etmemek en iyisidir .

5- Köpekler yanlış bir şey yaptıklarını fark eder mi?

Köpeklerin bazen halıyı çiğnedikten veya en sevdiğimiz şeye kaka yaptıktan sonra bize bir bakış atar. Bu bakış genellikle bir kişinin kendini suçlu hissettiğinde attığı bakışa benzer. Fakat köpekler suçluluğu bizim anladığımız şekilde anlamazlar ve doğru ve yanlış hakkında öyle oturup felsefe falan yapmazlar. Sizin kızgın olduğunuzu anlarlar. Vücut dillerini size "beni incitme" demek için kullanırlar. Ancak bu suçluluk hissettikleri anlamına gelmez, sadece başları belda olduğu için bir savunma mekanizmasıdır.

6- Tüm evcil hayvanları yıkayabilir miyiz?

Kirlendiğimiz zaman banyo yaparız veya duş alırız, bu yüzden doğal olarak evcil hayvanlarımız için de aynı şeyi varsayıyoruz. Köpekleri ve kedileri yıkayabiliriz. Hatta köpekler bundan mutlu bile olabilir. Ancak bütün evcil hayvanlar için bu geçerli değil. Tavşan ve hamster gibi yumuşak tüylü kürklü küçük hayvanlar için banyo yapmak aslında tehlikeli olabilir. Kürkleri bir araya toplanır ve kuruması o kadar uzun sürebilir ki hipotermi riski taşır. Küçük evcil hayvanınızın kürkü keçelenmiş, kirlenmiş ya da diğer sağlık sorunları nedeniyle temizlenmesi gerekiyorsa, kürkü yıkamak yerine kırpmak daha güvenlidir. Eğer kırpmanız mümkün değilse onlara kum banyosu yapacak bir kum sağlayın.

7- Köpekler her yıl "7 köpek yılı" mı yaşlanır?

Köpek yılı dediğimiz şeyin hiçbir zaman bilimsel temeli olmamıştır. Farklı boy ve cins köpeklerin yaşları farklıdır. Büyük köpekler genellikle genç yaşta ölürken, bazı küçük ırklar ergenlik çağındayken bile çeviktir. Gerçekte, köpekler yaşamlarının ilk bir veya iki yılında yetişkinlik gibi bir şeye olgunlaşmaya eğilimlidirler, bu da 2 yaşındaki bir köpeği bir üniversite öğrencisi kadar olgun hale getirir.

8- Bütün papağanlar konuşabilir mi?

Birçok papağan konuşabilir, ancak hepsi bunu yapmayı seçemez. Tıpkı bazen evcil kedinize miyavlayabileceğiniz gibi, papağanlar bizim havalı sesler çıkardığımızı düşündükleri için konuşmamızı taklit eder, ancak birçok papağan sözlerimizi ve şarkılarımızı gerçekten umursamaz ve söyleyecekleri-taklit edecekleri şeylerini kendi bulmayı tercih eder. Başka bir efsane, büyük papağanların konuşan tek kuş olduğudur, ancak papağan ailesinin daha küçük üyeleri de konuşur. Kargaların ve kuzgunların da konuşmayı öğrendikleri bilinmektedir.