Yeni ve daha yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayar almak tabii ki size iyi hissettirebilir ama dolar kuru bu seviyedeyken ve bilgisayar fiyatları uçmuşken başka çözümler üretmek gerekli. Biz de size eski bilgisayarınızı (masaüstü ya da dizüstü olabilir) biraz hızlandırmak, biraz güvenliği artırmak üzere birkaç ipucu vereceğiz.

İşte eski bilgisayarınızı hızlandırmanın 8 basit yolu

1- Gereksiz dosyaları silin

Aslında bu konuda hepimiz suçluyuz ve bilgisayarımızda çok fazla gereksiz dosya tutuyoruz. Gereksiz dosyalarla dolu bir depolama alanı bilgisayarınızın performansını kötü yönde etkiler. Bilgisayarınızda kullanmadığınız dosyaları bulup silin. Ayrıca CCleaner gibi bir program yardımıyla da gözle görülmeyen gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz.

2- Çoklu görevlerinizi sınırlayın

Disket ölmediyse bu adam sayesinde: Son kale Tom Persky Disket ölmediyse bu adam sayesinde: Son kale Tom Persky

Eski bir bilgisayar kullanıyorsanız, düzenli olarak yaptığınız her şeye ayak uyduramayabilir. Her biri arka planda aynı anda çalışan birden çok yapan birçok modern uygulamayı çalıştırmak, bilgisayarınız için pek de kolay olmayabilir. Örnek vermek gerekirse Google Chrome kullanıyorken çok fazla sekme kullanmayın ve işiniz biten sekmeleri kapatın. Ya da başka bir örnekle açıklarsak, çalışırken Netflix ve ya Spotify'ınızı bilgisayar yerine televizyonunuzdan açın. Bu sayede aşırı RAM yüklemesinden kurtulmuş olursunuz ve bilgisayarın ana görevini daha iyi yapmasını sağlarsınız.

3- Bilgisayarınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın

Yazılım olarak deneyebileceğiniz son çare bilgisayarı fabrika ayarlarına döndürmek. Unutmayın bunu yapmadan önce önemli dosyalarınızı güvenli bir yerde yedekleyin. Bu işlemi yaparken bilgili bir kişiden ya da yardımcı videolardan yararlanın.

4- Fanları temizleyin (Temizlettirin)

Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarınızın içinde bulunan fanlar zamanla toz nedeniyle çalışmakta zorlanır ve hem aşırı ısınma hem de yüksek sese neden olur. Fanlar yeterince soğuk hava çekemezse ve yeterince sıcak havayı dışarı pompalayamazsa, aşırı ısınan bir CPU ile karşılaşabilirsiniz. Bu performans için iyi değil. Eğer dizüstü bilgisayarınızı nasıl açacağınızı biliyorsanız fanlarınızı temizleyebilirsiniz. Bunun yerine bir tamirciye götürüp temizlemek de bir seçenek. Masaüstü bilgisayarlara gelince bu işlem daha kolay. Bir süpürge ya da basınçlı hava üfleyen kutular işinize bu işlemlerde yarayacaktır.

5- Laptopunuzun bataryasını değiştirin

Uzun yıllardır kullanılan piller (bataraya) hem daha düşük performans sağlar hem de kullanırken ani voltaj düşüşleri ve hatta kapanmalara neden olabilir. Bu yüzden pilinizi değiştirmeye bakın. Değiştirilebilir pillere sahip bir dizüstü bilgisayarınız varsa, bu basit bir işlemdir. Sadece uygun pil markasını alıp yerine yerleştirebilirsiniz. Mac'lerde ise bu biraz da zordur. Cesursanız kendiniz deneyebilir ya da bir tamirciye götürebilirsiniz.

6- HDD'nizi bir SSD ile değiştirin

Eğer bir Harddisk kullanıyorsanız bunu SSD ile değiştirin. Gerçekten büyük performans artışı sağlayacaktır.

7- RAM'inizi yükseltin

RAM'iniz ne kadar yüksekse bilgisayarınızda aynı anda yaptığınız işlemler o kadar hızlanır. Eğer bilgisayarınız RAM yükseltmeyi destekliyorsa bunu yapmanızı tavsiye ederiz. Ne kadar RAM yükseltmeliyim sorusunun cevabını ise şöyel verebiliriz. Eğer 4 GB RAM'iniz varsa bir 4 GB daha ekleyin, 8 GB varsa bir 8 GB daha ekleyin. RAM'lerin koordineli çalışması için bu önemlidir. Aynı MHZ değerlerinde olan doğru DDR RAM'i seçtiğinzden de emin olun.

8- Termal macununuzu yenileyin

Bilgisayarın en temel parçası olan CPU, ilk monte edildiğinde üzerinde bir termal macun ile gelir. Bu termal macun, CPU ısısını soğutucuya ileterek daha hızlı soğutma sağlar. Her 6 ayda bir Termal macununuzu yenilemeyi unutmayın. Termal macun tercih ederken çok ucuz çözümlerden de kaçının.