Minnesota Üniversitesi'nden gökbilimci Wenlei Chen ve Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, İsrail ve Japonya'dan meslektaşları, "Galaksiler ve gökada kümeleri, özünde gözükmeyen arka plan kaynaklarını büyütebilen devasa kütleçekimsel mercekler gibi hareket eder" dedi.

Yıldızın mikro merceklenmesi yerçekimsel büyütme ile gerçekleşti

"Büyütme güçleri, özünde kompakt kaynaklar için en büyük hale getirir, çünkü en büyük büyütme bölgeleri küçüktür."

"Yıldız, MACS J1149.5+2223 gökada kümesi alanının NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu görüntülemesinde tanımlandı. Mercekteki bir ön plan nesnesi tarafından arka plan yıldızının mikro merceklenmesi, büyütmenin yaklaşık üç ila 2.000 kat artmasına neden oldu."

"Daha yakın zamanda, gökbilimciler, gökada küme alanı WHL0137-08'in arkasında z=6.2'lik bir kırmızıya kaymada olan Earendel adında oldukça büyütülmüş bir yıldız bildirdiler. Önceki örneklerden farklı olarak, kaynağın onlarca astronomik birimden daha küçük bir boyuta sahip olduğuna doğrudan kanıt sağlayan mikro mercekleme, Earendel için henüz tespit edilmedi.”

NASA, uzayda cinsel ilişkiyi resmen yasakladı! Peki neden? NASA, uzayda cinsel ilişkiyi resmen yasakladı! Peki neden?

"NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu, Hubble'dan altı kat daha büyük bir foton toplama alanı ve kızılötesi boyunca hassasiyetle, gökada küme alanlarının yüksek oranda büyütülmüş bölgelerindeki geçici olayları tespit etme yeteneğimizi geliştiriyor" 

"Bu tür aşırı büyütme olaylarının gözlemleri sayesinde, potansiyel olarak bireysel Popülasyon III yıldızları da dahil olmak üzere kozmolojik mesafelerdeki tek tek yıldızları araştırabiliriz."

Mavi üstdevin yüzey sıcaklığı 7.000-12.000 K'ya ulaştığı düşünülüyor

Yeni çalışmalarında, Dr. Chen ve yardımcı yazarları, Abell 2744 gökada kümesi alanının Webb/NIRISS görüntülerinde aşırı derecede büyütülmüş bir yıldız tespit ettiler. Yıldız o kadar uzaktadır ki, ışığının gezegenimize ulaşması yaklaşık 11,2 milyar yıl aldı.

üst dev (1)

Hem Abell 2744 küme yerçekimi merceği hem de güneş kütlesi mikro merceği tarafından 10.000 kat büyütüldü. Gökbilimciler, bu yıldızın 7.000-12.000 K yüzey sıcaklığına sahip mavi bir üstdev olduğunu düşünüyorlar.

Keşfedilen bu üst devin makalesine buradan göz atabilirsiniz.