1) Dragonslayer/ Ejderha avcısı

Filmin özeti;

 Korkunç bir ejderha 6. yüzyılda orta çağ ülkesi Urland'ı terörize eder ve krallıktan temsilciler ejderhayı hemen yenmek için büyücü Ulrich'in yardımını isterler. Urland ejderhayı insanları saldırmaması ve yatıştırmak için bakire kadınlar teslim eder.
en iyi 10 fantastik film (5)
Rotten Tomateos Eleştirmenlerinin yorumu;

Alışılmadık derecede karanlık bir Disney macerası olan Dragonslayer, tanıdık bir hikayeye gerçekçi bir dönüş ve bazı etkileyici özel efektlerle geliyor.

Oyuncular: Peter MacNicol, Caitlin Clarke, Ralph Richardson, John Hallam

Yönetmen: Matthew Robbins

Bechdel Testi nedir? Neden önemli? Bechdel Testi nedir? Neden önemli?

2) Life of Pi/ Pi'nin yaşamı

Filmin özeti;

Hindistan'daki hayvanat bahçelerini satıp Kanada'ya taşınmaya karar veren Santosh ve Gita Patel, oğulları ve kalan birkaç hayvanıyla birlikte bir yük gemisine biner. Ancak korkunç bir fırtına gemiyi batırır ve Pi'yi hayatta kalan tek insan olarak büyük bir trajidiye maruz kalır. Ancak Pi bu trajedesinde yalnız değildir; Korkunç bir Bengal kaplanı da cankurtaran sandalına sığınır. Günler haftalara, haftalar aylar olurken, her ikisi de hayatta kalmak için Pi ve kaplan birbirlerine güvenmeyi öğrenmeye çalışır.

en iyi 10 fantastik film (4)

Rotten Tomateos Eleştirmenlerinin yorumu;

Ang Lee'nin Pi'nin Yaşamı, sözde "filmi çekilmez" bir kitabın 3 boyutlu uyarlaması olarak neredeyse imkansızı başarıyor. Bu, aynı zamanda duygusal olarak da ödüllendirilen şaşırtıcı bir teknik başarı.

Oyuncular: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Tabu, Rafe Spall

Yönetmen: Ang Lee

3) Pan's Labyrinth/ Pan'ın Labirenti

Pan'ın Labirenti, yetişkinler için Alice Harikalar Diyarında, hem gerçekliğin hem de fantazinin dehşetini olağanüstü, büyüleyici bir masalda bir araya getiriyor.

Filmin özeti;

1944'te İspanya'da genç Ofelia ve hasta annesi, bir gerilla ayaklanmasını bastırmaya çalışan sadist bir ordu subayı olan annesinin yeni kocasının görevine gelir. Ofelia, eski bir labirenti keşfederken, efsanevi bir kayıp prenses olduğunu ve ölümsüzlüğü talep etmek için üç tehlikeli görevi tamamlaması gerektiğini söyleyen Faun Pan ile tanışır.

en iyi 10 fantastik film (3)

Oyuncular: Sergi López, Maribel Verdú, Ivana Baquero, Álex Angulo

Yönetmen: Guillermo del Toro

4) A Monster Calls/ Canavarın Çağrısı

Canavarın Çağrısı, kalabalık yetişkinlik türünde sürükleyici ve alışılmadık derecede hareketli bir giriş sunmak için karanlık temaları ve fantastik unsurları ustaca dengeler.

Filmin özeti;

Conor yaşıtlarından çok daha fazla çocukla uğraşır ve bu sırada sevgili annesi hastadır. Buyurgan büyükannesiyle çok az ortak noktası bulunan çocuğun babası, binlerce kilometre uzağa yerleşir. Ancak canavar bir gece yatak odasının penceresinde göründüğün zaman Conor, beklenmedik bir arkadaş bulur. Kadim, vahşi ve amansız canavar, Conor'a hayal gücü ve gerçeği güçlü bir şekilde birleştiren bir cesaret, inanç ve hakikat yolculuğunda rehberlik eder.

en iyi 10 fantastik film (2)

Oyuncular: Lewis MacDougall, Sigourney Weaver, Felicity Jones, Toby Kebbell

Yönetmen: J.A. bayona

5) The Wizard of Oz/ Oz Büyücüsü

Çığır açan görselleri ve ustaca hikaye anlatımı hala her yönüyle yankı uyandıran mutlak bir başyapıt olan Oz Büyücüsü, herkes için mutlaka görülmesi gereken bir film.

Filmin özeti;

Kansas'ta kendi halinde bir çiftlikte hayatını sürdüren Dorothy Gale, mutlu şekilde yaşamını sürdürür. Ancak bir gün koskoca bir evi beraberinde sürükleyecek bir hortum çiftliği vurur. Dorothy ve Toto, uyandıklarında kendilerini oldukça tuhaf, peri masalından çıkma bir köyün içerisinde bulurlar.

en iyi 10 fantastik film (1)

Oyuncular: Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger, Bert Lahr

Yönetmen: Victor Fleming