Bruce Lee, tüm zamanların en ikonik dövüş sahnelerinden birçoğunun ortaya çıkmasını sağlamış, sinema  tarihinin en büyük dövüş sanatları yıldızı konumunda. Fakat Bruce Lee sadece 5 filmde rol aldı. Hatta sizinle Bruce Lee'nin ölümü arkasındaki sır perdesini aralayan araştırmayı da paylaşmıştık. Kısa sürede yakaladığı başarıya çok az film sığdırabilmiş olsa da, filmlerde yer alan dövüş sahnelerinin sayısı oldukça fazla.

İşte Bruce Lee filmlerinden en iyi 10 dövüş sahnesi

10. Enter the Dragon: Bruce Lee vs. Robert Wall

Enter the Dragon filminde Bruce Lee'nin ABD'li karate ustası Robert Wall ile olan dövüşü herkes tarafından hatırlanır. Dövüş, Lee'nin tarafında tamamen tek taraflı olmasına ve kahraman için kolay bir galibiyet olarak sayılmasına rağmen, Lee'nin gösterdiği hareketler izleyiciyi mest etmişti.

9. Fist of Fury: Bruce Lee, Katana Kullanan Karate Ustasına Karşı

Bruce Lee'nin ikinci kung fu filmi Fist of Fury'de elinde katana olan karate ustasına karşı olan dövüşü de unutulmayan sahneler arasında.

8. The Big Boss: Son karşılaşma

Lee'nin ilk dövüş sanatları filminin sonu, ana karakter ile kötü adam arasında heyecan verici bir son hesaplaşmaya sahne oluyor. 

7. Fist of Fury: Son Karşılaşma

Fist of Fury'nin son savaşı, Bruce Lee'nin kariyerindeki en iyi aksiyonlardan bazılarını içeriyordu. Filmin sonunda Chen Zhen, tamamen farklı tarzlara sahip iki dövüşçüyle karşı karşıya gelmek zorunda kaldı: Robert Baker'ın Petrov'u ve filmin ana kötü adamı Riki Hashimoto'nun Suzuki'si.

6. Enter the Dragon: Bruce Lee vs. Han'ın korumaları

Arcane'in 2. sezonundan ilk fragman geldi! Arcane'in 2. sezonundan ilk fragman geldi!

Enter the Dragon'daki son dövüşe giden yol , Bruce Lee'nin dövüş yeteneklerinin şimdiye kadarki en acımasız gösterimi olabilir. Dövüş sırasındaki yüz ifadeleri ve vücut dili, bir dizi kiralık haydutla savaşırken karakterinin hissettiği öfkeyi mükemmel bir şekilde aktarıyor

5. Fist of Fury: Bruce Lee vs tüm karate dojosu

Bruce Lee'nin karate öğrencileriyle dolu bir dojoya tek başına saldırdığı sahne, filmin unutulmaz sahnelerinden.

4. Enter the Dragon: Ayna odası dövüşü

Enter the Dragon , Bruce Lee'nin kötü adamla olan savaşını aynalı bir odada tamamlamasıyla bitiyor.  Shih Kien'in canlandırdığı ana düşman, dövüş sanatları yeteneği açısından Bruce Lee'nin karakterinin seviyesinde değildi, ancak film, iki dövüşçü için benzersiz bir savaş alanı yaratan ayna odasıyla bunu telafi etti. Lee'nin kahramanının gerçek düşmanı bulmak için illüzyonları ayıklaması, oyuncunun en büyük kung fu filminin tatmin edici bir finali olmasını sağladı.

3. Way of the Dragon: Bruce Lee'nin Nunçaku dövüşü

Bruce Lee'nin ustalaşması zor silahlar olan nuçakular ile haydutlara karşı olan dövüşü de unutlmaz bir sahneydi.

2. Game of Death: Bruce Lee vs. Kareem Abdul-Jabbar

Ne yazık ki Bruce Lee'nin en iyi dövüşlerinden biri hiç tamamlamadığı filmdeydi. Game of Death'te Lee , Mantis adında bir kung fu ustasıyla karşılaştı. NBA yıldızı Kareem Abdul-Jabbar tarafından canlandırılan Mantis, Lee'nin filmlerinden birinde karşılaştığı hiç kimseye benzemeyen bir düşmandı. Jabbar, iki metrelik bir basketbol oyuncusu olarak Lee'nin iki katı boyutundaydı. Lee'nin Kareem Abdul-Jabbar ile dövüşünde görülen birinci sınıf koreografi , birçok insanın Game of Death'i Lee'nin en iyi çalışması olabilecek bir film olarak görmesinin bir nedenidir .

1. Way of the Dragon: Bruce Lee vs. Chuck Norris

Bruce Lee, dünya karate şampiyonu Chuck Norris'i Way of the Dragon filminde karşısına alarak, bir dövüşte yaşanabilecek zirveyi yaşattı diyebiliriz. Dokuz dakika süren destansı bir kavgaya tutuşan ikili, ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. 

Bruce Lee'nin ölüm nedeni yıllar sonra ortaya çıkmış olabilir Bruce Lee'nin ölüm nedeni yıllar sonra ortaya çıkmış olabilir

Editör: Burak Karahan