Tarihin en yüksek bütçeli dizisi olan ve serinin hayranları tarafından yıllardır beklenen Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi geçtiğimiz cuma günü yayınlandı. Dizinin yayınlanmasıyla birlikte de tartışmalar alevlendi. Diziyi izleyenler genel olarak çok zıt kutuplarda ikiye bölünmüş durumda. Tolkien’in eserlerine hakim olan ve lore’u bilen hayranlar diziye çok büyük eleştiriler yaparken, diğer kesim ise diziyi beğendiğini ve eleştirilerin abartılı olduğunu savunuyor.

Dizi hakkında yorum yapanlara son olarak milyarder iş adamı Elon Musk katıldı. Elon Musk da diziyi eleştirenler arasındaydı.

“Tolkien mezarında ters döndü”

Twitter’dan her yazdığı olay olan Elon. Musk, son olarak Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili yorumlarını paylaştı ve tartışmalara ortak oldu. 

İlk iki bölümü yayınlanan diziyle ilgili serinin yazarı Tolkien’in mezarında ters döndüğü yorumunda bulunan Musk, dizideki erkek karakterlerin ödlek ve ahmak bir şekilde yazıldığını iddia etti. Musk sadece Galadriel’in zeki ve cesur olarak diziye aktarıldığını belirtti.

23 Eylül Cuma vizyona girecek filmler! Bu hafta sinemalarda neler var? 23 Eylül Cuma vizyona girecek filmler! Bu hafta sinemalarda neler var?

Elon Musk’ın diziyle ilgili “Tolkien mezarında ters döndü” yorumu muhtemelen dizideki senaryo ile kitaplardaki İkinci Çağ anlatımı arasında neredeyse isimler ve mekanlar dışında hiçbir benzerlik olmamasıyla alakalı. Birçok eleştiri de tam buradan ortaya çıkıyor. 

Dizi çıkmadan önce en çok konuşulan konu olan siyahi bir elf karakterin olması ise ilk iki bölümün yayınlanmasının ardından belki de en az eleştiri alan konu haline geldi. Birçok kişi dizideki elflerin çok kötü yaratıldığını ve en çok elf hissiyatı veren karakterin Arondir ismindeki siyahi elfin olduğunu söylüyor.

Sizin diziyle ilgili düşünceleriniz neler? Elon Musk’ın yorumlarına katılıyor musunuz?