Starlink, uydular üzerinden internet sağlayan bir hizmet ve dünyanın birçok yerinde kullanıma açılmış durumda. Son gelen Ookla hız testi raporunda, Starlink internet hizmetinin indirme (download) hızları 2022’nin ilk ve iki çeyreğinde 90,6 Mbps’den 62,5 Mbps’ye düştü. Yine aynı şekiklde yükleme (upload) hızları ise aynı zaman diliminde 9,3 Mbps’den 7,2 Mbps’ye kadar geriledi.

Gerileyen indirme ve yükleme hızlarının yanında rapora göre ABD'de Starlink hizmetinden faydalanan kullanıcıların gecikme süreleri de 43 ms’den 48 ms’ye yükseldi. ABD tabanlı Ookla hız testinden gelen bilgiler 2022 ikinci çeyrek raporunda yer alıyor. Raporda dikkat çeken cümle ise “Starlink hızları, daha fazla kullanıcı hizmete dahil olduğu için tüm ülkelerde azaldı” kısmı.

starlink (1)

2021’in ikinci çeyreğinde, yani yaklaşık bir yıl önce ABD’deki medyan indirme hızlarının 97.2 Mbps, yükleme hızının 13,9 Mbps ve gecikme süresinin 45 ms olduğu bildirilmişti. Starlink, web sitesinde kullanıcıların 50 ile 200 Mbps arasında indirme hızları, 10 ile 20 Mbps arasında yükleme hızları ve 20-40 ms gecikme süresi alacağını söylüyor.

3.000'den fazla uydusuyla yörüngede hizmet veren Starlink, halihazırda işletilmekte olanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 12.000 uyduyu yörüngeye yerleştirmek istiyor. Bunun için FCC (Federal İletişim Komisyonu) iznine sahipler. Ancak şirket, bu sayıyı yükseltmek için kuruluştan daha geniş yetkiler istiyor.

İlk defa bilgisayar toplayacaklar için başlangıç rehberi! İşte PC toplarken dikkat etmeniz gerekenler İlk defa bilgisayar toplayacaklar için başlangıç rehberi! İşte PC toplarken dikkat etmeniz gerekenler

Ookla'nın yayınladığı rapor, kullanıcılar tarafından yapılan testlere dayanıyor. Analizler, Starlink hızlarındaki düşüşün ana nedeninin kullanıcı sayısındaki artış olduğunu gösteriyor.  PCMag, Temmuz makalesinde kullanıcıların yaşadığı sorunlardan bahsetmişti. Hatta bir Texas kullanıcısı, “özellikle akşam saatlerinde indirme hızlarının 1 Mbps’ye kadar düştüğünü” dile getiriyordu.

Starlink, kablo bağlantısı ile internete ulaşamayan insanlar için piyasadaki en iyi seçenek olsa da son gelen veriler şirketin canını sıkacak ve kullanıcıların tepkisini çekecek cinsten.

Starlink, artan kullanıcı karşısında düşen internet hızlarına nasıl bir önlem alacak bunu zamanla göreceğiz. Elon Musk, Ukrayna'da ve İran'da Starlink uyduları kullanarak internet sağlayarak bu internet hizmetinin çokça konuşulmasına neden olmuştu. Daha fazla uydunun yörüngeye yerleştirilmesi zamanla bu problemin çözümü olabilecek gibi gözüküyor.