Elon Musk'ın nöroteknoloji şirketi Neuralink, geçtiğimiz aylarda yeni beyin çipi testlerini maymunlar üzerinde yapmaya başlamıştı. Şimdi ise önemli bir eşik geçilecek ve insan testlerine başlanacak.

Geliştirilen beyin çipinin gelecekte engelli insanların iletişim kurmasında önemli bir rol oynaması bekleniyor ve maymunlar üzerinde yapılan testler olumlu sonuçlar vermişti. Hayvanlar üzerinde yapılan testler bile büyük tepki toplarken, şimdi ise insan testlerinin başlayacağı açıklandı.

4,4 milyar yıllık bu taşa göre Dünya'da yaşam çok daha önceden başladı... 4,4 milyar yıllık bu taşa göre Dünya'da yaşam çok daha önceden başladı...

6 ay içerisinde insan testleri başlıyor

neuralink-170

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk'ın CEO'su olduğu birçok şirketten biri olan Neuralink tarafından geliştirilen beyin çipi, 6 ay içerisinde insanlarda test edilmeye başlanacak. Elon Musk yaptığı açıklamada test kapsamında gerekli evraklar şimdiden, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) gönderildiğini söyledi.

Daha önce maymunlar üzerinde bu beyin çipi test edilmişti fakat büyük tepki almıştı. ABD'li hayvanları koruma kuruluşu PCRM, 600'den fazla kayıtta 23 maymunun istilacı saldırılara maruz kaldığını ve deneylerin ölümcül olduğunu iddia etmişti. Ayrıca bu şikayet belgesinde yer alan detaylara göre, Neuralink personelinin, çiplerin test edildiği maymunlar için gerekli veterinerlik hizmeti sağlamadığı bilgisi de verilmiş. İddiaya göre maymunların kafa tasları çelik kolonlarla çivilenirken, yapılan implantların hayvanlarda nöbet geçirmeye neden olduğu söyleniyor.

Yukarıdaki videoda gördüğünüz  9 yaşındaki bir makak maymunu olan Pager'a, videonun çekilmesinden yaklaşık altı hafta önce bir Neuralink implante edildi. İlk olarak, metal bir pipetle verilen bir muz smoothie ödülü için bir joystick ile video oyunları oynaması öğretildi. Bunu yaparken Neuralink cihazı, hangi nöronların ateşlediği hakkında bilgi kaydetti ve esasen hangi bölgelerin ateşlendiğini kaydederek el hareketlerini tahmin etmeyi öğreniyordu.

Kalıpları öğrendikten sonra, oynamak için kullanılan joystick ile maymun Pager'ın bilgisayarla bağlantısı kesildi. Maymun sadece zihnini kullanarak oyunu oynamaya devam edebildi. 

neuralink-tell-fall-2022-etkinligi-gerceklestirildi-2

Neuralink bu iddiaları yalanlamıştı

Maymunlara işkence yapıldığı iddialarını yalanlayan Neuralink, şu açıklamayı yaptı:

 ''Tüm yeni tıbbi cihazlar ve tedaviler, insanlar üzerinde etik olarak test edilmeden önce hayvanlar üzerinde test edilmelidir. Bu aynı zamanda Neuralink'in kaçamayacağı bir kuraldır. Yürürlükteki federal yasalarla tutarlıdır."

Editör: Burak Karahan