Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden insanların yeni hedefi olan Mars yüzeyine nasıl inileceğini gösteren bir video paylaştı. SpaceX şirketinin paylaştığı videoyu paylaşan şirket CEO’su Musk, kısa süre önce gerçekleştirilen USSF-67 görevini tamamlayan iki Falcon Heavy roketinin görüntülerini gösterdi.

4,4 milyar yıllık bu taşa göre Dünya'da yaşam çok daha önceden başladı... 4,4 milyar yıllık bu taşa göre Dünya'da yaşam çok daha önceden başladı...

İşte Elon Musk’a göre insanlar Mars’a böyle inecek:

SpaceX’in Falcon Heavy roketleri 3 yılı aşkın süredir kullanılmıyor. Toplamda 5 uçuş gerçekleştiren bu roketler, USSF-67 görevi ve önceki USSF-44 görevinin dışında Haziran 2019, Nisan 2019 ve Şubat 2018 de kullanılmıştı.

Falcon Heavy aracında 27 adet Merlin motoruyla birlikte 5 milyon libreden fazla (Yaklaşık 2.2 milyon kg) bir itiş gücü elde ediliyor.

NASA’nın Artemi 1 Ay görevinde kullandığı SLS roketi an itibariyle dünyanın en güçlü roketi konumunda. Fakat SpaceX, Mars görevleri için Starship adında ayrı bir roket sistemi hazırlıyor ve test ediyor. Starship roketi, insanları Mars’ın yüzeyine indirecek ve 100 tonluk bir kargo kapasitesi sunacak. Starship, 33 Raptor motoruyla fırlatma rampasından 16 milyon librelik (Yaklaşık 7.2 milyon kg) şaşırtıcı bir itiş gücüyle fırlatılacak. Ancak şimdiye kadar planlanan uçuş için bir tarih açıklanmadı.

Editör: Burak Karahan