Her dediği olay olan dünyanın en zengin insanı Elon Musk, attığı bir tweette "Manchester United'ı satın alıyorum. Rica ederim" dedi ve bir anda tüm futbolseverleri ayağa kaldırdı.

Elon Musk, şu anda 270 milyar dolarlık servet ile dünyanın en zengini konumunda ve attığı her tweet, attığı her adım ayrı bir gündem oluşturuyor. Başarılı iş adamı, Twitter'dan yaptığı paylaşımda İngiliz kulübü Manchester United'ı satın alacağını söyledi ve bir anda sosyal medya yıkıldı.

VK ve Mail.ru gibi önemli Rus uygulamaları App Store'dan kaldırıldı VK ve Mail.ru gibi önemli Rus uygulamaları App Store'dan kaldırıldı

İlk başta siyasi bir tweet dizisine başlayacağı düşünülen paylaşımda Musk ilk olarak, "Açıkçası, Cumhuriyetçi Parti'nin sol yarısını ve Demokrat Parti'nin sağ yarısını destekliyorum!" sözlerini paylaştı. Daha sonra ise konu bir anda son yıllarda kötü gidişine dur diyemeyen İngiliz futbol kulübü Manchester United'a geldi. Musk bir sonraki tweetinde "Ayrıca Manchester United'ı satın alıyorum, rica ederim" dedi. Fakat bu sözlerin aslında bir şaka olduğu ortaya çıktı.

Elon Musk, Manchester United'ı satın mı alıyor?

Elon Musk'ın yukarıda gördüğünüz Manchester United ile ilgili attığı tweet çok sayıda meniton, retweet ve beğeni aldı. Fakat futbolseverleri ve muhtemelen özellikle Manchester Unitedlı taraftarları çok sevindirecek bu tweetin, Elon Musk'ın her zamanki trollemelerinden biri olduğu ortaya çıktı.

Kendisine sorulan  "Ciddi misin?" sorusuna "Hayır. Bu çok uzun süredir yapılan bir şaka. Hiçbir spor kulübünü satın almıyorum" diyerek cevap verdi. Musk'ın attığı ilk tweette "Rica ederim" ifadesini kullanmanın sebebi ise, futbol tarihinin en köklü kulüplerinden olan Manchester United'ın soy yıllarda adeta hezimet olarak nitelendirilebilecek mağlubiyetler alması ve şampiyonluk yarışında çok uzak olması. 

Açık kapı bıraktı

Elon Musk her ne kadar, Manchester United'ı satın almayacağını dile getirse de, bu konuyla ilgili yine bir açık kapı bırakmayı ihmal etmedi. Musk, "Eğer bir gün futbol takımı satın alacak olsaydım bu Manchester United olurdu. Çünkü çocukluğumdan beri benim favorim" dedi.

2022-08-17 12_55_26-Elon Musk Twitter'da_ _@teslaownersSV Although, if it were any team, it would be

Manchester United'ın sahibi kim?

İngiltere'nin en köklü kulüplerinden biir olan Manchester United aslında şu an bile bir Amerikalıya ait. Malcolm Irving Glazer, 2005 yılında Manchester United'ı 790 milyon sterlin gibi dev bir bedel karşılığında satın almıştı. Kırmızı Şeytanlar şu an Glazer ailesine ait. United'daki hissesini %75'in üzerine çıkararak futbol kulübünün kontrolünü ele geçiren Glazer, son hisse alımı operasyonu çerçevesinde ise 1.500.000.000$ harcamıştır.

Glazer, bu hisse oranıyla Londra Borsası'nda işlem gören şirketi borsadan çıkarabilecek ve diğer hissedarların onayını almadan yeni yatırımlar yapabilecek yetkiyi de eline geçirmiştir. Temmuz 2006'da, kulüp yılda 62.000.000£ yıllık faiz ödemeleri ile %30 borç azalması sağlayacak 660.000.000£ tutarındaki borç refinansman paketini açıklamıştır. 10 Ocak 2010'da ise Manchester United, MU Finance'in, kulübün borçlarını finanse etmek için 2017 yılı vadeli 500.000.000£ yüksek getirili tahvil satışı yapacağını açıklamıştır.

Malcolm Irving Glazer'ın satın almasının ardından gelen ilk yıllarda başarılı bir dönem geçiren Kırmızı Şeytanlar, 2014 yılında Malcolm Irving Glazer'ın ölümünden sonra deyim yerindeyse dibe vurdu. 

manchesterunited

Manchester United'ın değeri ne kadar?

Bu kadar başarısızlık ve son yılarda bir türlü düze çıkamayan Manchester United, hâlâ dünyanın en değerli 3. futbol takımı konumunda oturuyor. Forbes'un son "Dünyanın En Değerli Futbol Takımları" raporuna göre Manchester United, 4,6 milyar dolar değer sahip. 

Transfermarkt futbolcu değerleri verilerine göre ise takımdaki futbolcuların piyasa değeri 708 milyon euro seviyesinde. Ve tabii ki tarihin gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olarak gösterilen Cristiano Ronaldo da Manchester United da forma giyiyor.