Muhtemelen GTA 6 ile birlikte oyuncuların en çok beklediği oyun olan The Elder Scrolls 6 ile ilgili tüm bilinenleri bu yazımızda size aktarmaya çalışacağız. Tüm bildiklerimiz dediğimize bakmayın sorun şu ki; oyunla ilgili çok fazla somut bir bilgi yok.

The Elder Scrolls 6 resmi duyurusunun üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen, oyun ile ilgili elimize bir bilgi geçtiği söylenemez. Şimdiye kadar Bethesda’dan ne oyun ile ilgili bir fragman, ne bir görsel ne de açıklama gördük.

The Elder Scrolls 6, muhtemelen Bethesda’nın Starfield’dan sonraki büyük projesi olacak. Bu nedenle TES 6 için fragman yayınlanma ihtimali çok uzakta değil. 

The Elder Scrolls 6 ne zaman çıkacak?

The Elder Scrolls 6’nın çıkış tarihi için çok fazla heyecanlanmayın çünkü yakın bir zamanda açık dünyaya inip zindanları keşfedemeyeceksiniz.

Bethesda’nın E3 2018 konferansında duyurduğu TES 6 ile ilgili elimizde sadece mavi gökyüzünü ve dağları gördüğümüz bir görsel üzerine yazılmış The Elder Scrolls 6 yazısı var. Üzerinden 4 koca yıl geçmiş olmasına rağmen oyunla ilgili çok az sağlam ayrıntıya sahibiz. Oyun ile ilgili ne bir hikaye arkaplan detayına ne de bir çıkış tarihine sahibiz.

Todd Howard, TES 6’nın Starfield’dan sonra geleceğini söylerken, Xbox Başkanı Phil Spencer oyunun Fable 4 sonrasına kalacağını söylemişti.  Starfield'ın 2023'ün ilk yarısında piyasaya sürüleceği ve Fable'ın henüz bir çıkış tarihi olmadığı göz önüne alındığında, Elder Scrolls 6 için uzun bir süre bekleyeceğiz.

Bethesda Games Studios direktörü Todd Howard, The Telegraph ile 2021'de yaptığı bir röportajda, “The Elder Scrolls 6'nın hala bir tasarım [aşamasında] olduğunu söylemek gerek. Teknolojinin gelişimini izliyoruz ve buna göre adımlarımızı atacağız. Elder Scrolls 6, Creation Engine 2’de önemli geliştirmelerin kullanıldığı bir yapım olacak.” Dedi.

Daha yakın tarihli bir demeçte ise Howard, IGN’e şunları söyledi:

“The Elder Scrolls 6'nın hala "ön yapım" aşamasında. Bu nedenle TES 6’nın en erken 2024’te yani Starfield’dan birkaç yıl sonrasında piyasaya çıkmasını istiyoruz.”

Twitch yayıncısı beyin sinyallerini kullanarak Elden Ring oynadı - VİDEO Twitch yayıncısı beyin sinyallerini kullanarak Elden Ring oynadı - VİDEO

The Elder Scrolls 6 hangi platformlarda olacak?

The Elder Scrolls 6 platformları henüz onaylanmadı, ancak Microsoft'un Bethesda'nın ana şirketi ZeniMax Media'yı satın alması göz önüne alındığında, oyunun PC ve Xbox Series S / X konsollarında olacağı kesin. Ayrıca Microsoft oyunu Xbox’a özel olarak yapmayı da tercih edebilir. Bu nedenle PlayStation’da görmeme olasılığımız var. 

Ayrıca şunu da kesin olarak söyleyebiliriz ki, The Elder Scrolls 6, ilk günden Xbox Game Pass’e eklenecektir.

Oyun nerede geçecek?

Oyunun çok çok yüksek bir ihtimalle diğer Elder Scrolls oyunlarında olduğu gibi Temriel kıtasında geçmesi bekleniyor.

Önceki oyunlar bizi High Rock, Hammerfell, Morrowind, Cyrodil ve Skyrim'e götürdü. Valenwood, Elsweyr ve Black Marsh keşfedilmeyi bekleyen diğer büyük alanlar. Yine de eski bölgelere gitmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Elder Scrolls 6'nın Bosmer'ın evi olan Valenwood'da geçebileceğine dair söylentiler var. Tamirel’in çok fazla bilmediğimiz bir bölümü olan Valenwood, yeni oyunda keşfedeceğimiz başlıca yerlerden olabilir.

E3 2018 sırasında Elder Scrolls 6'nın kısa duyuru fragmanının yayınlanmasının ardından, pek çok hayran bir Valenwood ortamı fikrinden uzaklaşmaya başladı. Fragmanda gösterilen manzara Valenwood'u pek yansıtmadı. 

Gösterilen kısa videodan bakarak bir şey söylemek çok zor ancak oyunun Gammerfell ya da High Rock’ta geçeceğine dair fikirler de mevcut.

Eurogamer ile bir röportajda Todd Howard, ekibin konumu belirlediğini doğruladı - ancak bize henüz nerede olduğunu söylemiyor. Ayrıntılar, elbette, şu anda son derece seyrek. Elimizdeki tek şey, aslında hiçbir şeyin temelini oluşturmayan dedikodular.