Harici ve entegre GPU’ların satışları, PC’lere olan talebin yumuşaması nedeniyle 2022 yılının ikinci çeyreğinde %14.9 düştü. Harici ekran kartlarının sevkiyatları entegre birimlere göre daha fazla zayıfladı. GPU devi NVIDIA ise satışlarında %25,7’lik bir sıralı düşüş yaşadı. İşlemcilere gelince, JPR‘ye göre gönderiler çeyrekten çeyreğe %7 ve yıldan yıla %33.7 azaldı.

Analist firmanın verilerine verilerine bakılırsa AMD’nin GPU satışları %7.6, Intel’in sevkiyatları %9.8 ve NVIDIA’nın birim satışları %25.7 oranında düştü. Masaüstü bilgisayarlar için harici grafik kartlarının satışları ikinci çeyrekte %22,6 azalarak yaklaşık 10,37 milyon birime geriledi. Bu da 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana en düşük rakam demek.

2022-09-03 17_24_56-Window

Intel, sadece ikinci çeyreği baz alacak olursak pazarın %62’si ile lider GPU tedarikçisi olmaya devam ediyor. Mavi takımın entegre grafikleri çok sayıda üründe yer aldığından dolayı ilk sırada. AMD %20 ile ikinci sırada yer alırken, şaşırtıcı bir şekilde NVIDIA %18’lik payla üçüncü sırada yer aldı.

GeForce RTX 4000 serisi ekran kartlarında DisplayPort 2.0 yer almıyor GeForce RTX 4000 serisi ekran kartlarında DisplayPort 2.0 yer almıyor

Dünya genelinde işlerin karışık olduğunu dile getiren JPR başkanı Jon Peddie sonucu şu şekilde değerlendirdi:

“Bu çeyrek, GPU satıcıları için son çeyreğe kıyasla genel olarak olumsuz sonuçlar verdi. Ukrayna’da devam eden savaş, Rusya’nın Batı Avrupa’ya gaz arzını manipüle etmesi ve ardından bu olayların yarattığı gerginlik gibi küresel olaylar Avrupa ekonomisini yavaşlattı. İngiltere yüksek enflasyonla resesyonda. Tahmin etmek hiç bu kadar zor olmamıştı ve yeni veriler ortaya çıktıkça bizim tahminimiz ve diğer verilerimiz de sık sık revize edilecek.“