Twitter‘ın kurucularından Jack Dorsey, sabah saatlerinde attığı tweetlerle modern sisteme alışmış tüm insanlığı  korkuttu. ABD için hiperenflasyonun yolda olduğunu ifade eden Dorsey, sırada tüm dünyanın olduğunu belirtti. Hiperenflasyon, şu anda Türkiye’de olmasa da ülkemizdeki enflasyon artışını tanımlamak için kullanılabilecek bir terimdir. Ancak gerçek hiperenflasyonda durumlar birkaç kat daha vahim ve son dönemde ekonomik ve sektörel açıklamalarıyla sıklıkla öne çıkan bir isimden bir tahmin geldi.

Öncelikle “Hiperenflasyon” nedir?

Hiperenflasyon, enflasyonun inanılmaz boyutlara ulaştığı durumları açıklamak için kullanılan bir terimdir. Genelde ayda %50 oranlarında seyreden enflasyon artışlarını ifade etmek için kullanılmaktadır. Dörtnala enflasyon olarak da adlandırılan bu olay, yılda %200 artış durumlarında da kullanılır. En öne çıkan nedeni ise aşırı parasal havuzun genişlemesidir.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, kendi Twitter hesabından attığı tweet’lerle insanların içine kurt düşürdü. Bu tweet dizisine “Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek. Bu oluyor.” ifadeleriyle başlayan Dorsey‘e Nijeryalı girişimci Tayo Oviosu‘dan yanıt geldi. Oviosu’nun “Evet, Nijerya’da bu durum zihinsel modellerimize işlemiş şekilde yaşıyoruz. Enflasyon şu anda %16” ifadelerini kullandığı tweet’ten sonra ise yine bir tweet daha atan Dorsey‘in ifadeleri ise şu şekilde oldu: “Bu yakında ABD’de gerçekleşecek. Dolayısıyla sonrasında da tüm dünyada.”

Düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Yenilenmiş telefonlara vergi indirimi geldi! Kararname yayımlandı...