Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, gün gece yayınlanan karar ile kripto para ile ödemelerin yasaklandığını duyurmuştu. Merkez Bankası bu kararın neden alındığı hakkında bir açıklama yayınladı.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yasal düzenlemeyle Türkiye’de kripto para ile ürün veya hizmet alım ve satımı yasaklandı. Kripto para borsalarındaki alım satımlar ise bu kapsam içinde yer almıyor.

Kripto parayla ödemeyi yasaklayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, neden böyle bir karar alındığı açıkladı. TCMB, kripto para ödemelerinin ciddi risk barındırdığını ve mağduriyet yaratma ihtimalinin bulunduğu belirtti.

İşte Merkez Bankası’nın açıklaması:

“Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.

Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.

Bu kapsamda, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunda yer alan yetkiler çerçevesinde “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe konulmuştur.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

OKUYUN  Twitter inadından vazgeçti! Türkiye'ye temsilci atanıyor...